Ξεκίνημα με το… αριστερό για τον Πιερικό στην Pre League Ανδρών καθώς οι Κατερινιώτες ηττήθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης με 1-3 σετ (19-25, 25-21, 22-25, 10-25) από τον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου.

Μπροστά σε 100 περίπου θεατές, οι Κατερινιώτες ήταν ανταγωνιστικοί στα τρία πρώτα σετ, καταρρέοντας στον τέταρτο, κάτι στο οποίο συνέβαλε και ο τραυματισμός του Λαμπρινού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 1ο σετ, έχοντας το προβάδισμα με 8-7 αλλά και 16-13, όμως ήταν οι Εβρίτες αυτοί που με ένα σερί 2-8 μπήκαν μπροστά με 18-21 για να πάρουν το σέτ με 19-25 σε 25 λεπτά.

Στο 2ο σετ, η ομάδα του Κώστα Σαρρή πήρε μια διαφορά (8-4) την οποία και διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια, παραμένοντας μπροστά με 16-11 και 21-17 και φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 25-21 σε 27 λεπτά.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 3ο σετ με την ομάδα της Ορεστιάδας να μπαίνει μπροστά με 4-8. Ο Πιερικός προσπάθησε να πλησιάσει, μειώνοντας σε 14-16 αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία, ανοίγοντας εκ νέου τη διαφορά σε 4 πόντους (17-21) για να κατακτήσουν το σετ με 22-25 σε 25 λεπτά.

Στο 4ο σετ το σκηνικό άλλαξε εντελώς με τον Άθλο να ξεφεύγει από την αρχή με 0-8 και να μη συναντά την παραμικρή αντίσταση από τους Κατερινιώτες που το μόνο που κατάφεραν ήταν να συντηρήσουν τη διαφορά με ένα επιμέρους 7-8 για να γίνει το 7-16. Οι παίκτες του Παναγιώτη Τσιακμάκη “άνοιξαν” τη διαφορά στο +13 (8-21) και “σφράγισαν” τη νίκη τους με 10-25 σε 23 λεπτά.