Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 79-44 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο σκορ, ωστόσο ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος δέχθηκε μόλις επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι που σημείωσε εκτόξευσε τη διαφορά στις παρυφές των είκοσι πόντων με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 36-17.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Νίκου Τούφα και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με 57-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με τον Ζαφειράκη Νάουσας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 79-44.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-10, 36-17, 57-28, 79-44.