Των Χρήστου Τσαρτσιανίδη – Γιάννη Τοπαλίδη

Ένα παιχνίδι ακατάλληλο για «καρδιακούς» πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στο ΔΑΚ Κοζάνης για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Άγιο Νικόλαο Κρήτης να παίρνει μια απίστευτη πρόκριση απέναντι στην ομάδα της Κοζάνης, στην διαδικασία των πέναλτι (4-5) με «ήρωα» τον τερματοφύλακά της Ivan Benko, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση (Ε’) της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Δ’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Και οι δύο ομάδες διψούσαν για τη νίκη, με τον φίλαθλο κόσμο της Κοζάνης να δίνει συγκινητικό παρόν στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, εικόνα που ίσως είχαμε να δούμε πολλά χρόνια, στις κερκίδες του γηπέδου.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την ομάδα της Κοζάνης να είναι καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Άγιος Νικόλαος Κρήτης, σ ‘ ένα ισορροπημένο ματς.

Με δέκα παίχτες τελείωσε η ομάδα της Κοζάνης, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπακάλης, στο 113’ της παράτασης.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη, ο Μπάρο με κεφαλιά θα αναγκάσει τον Benko σε απόκρουση, αλλά ο Ρογγότης θα πάρει το «ριμπάουντ» και από κοντινή απόσταση θα κάνει το 1-0 για την ομάδα της Κοζάνης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η ομάδα του Αγίου Νικολάου όμως θα βρει τον τρόπο στην πρώτη της καλή φάση στο παιχνίδι να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Πιθαρούλης με συρτό σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 για τους φιλοξενούμενους, σκορ που θα μείνει μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Στο 3ο λεπτό ο Νάνος θα χάσει τετ α τετ με τον Benko να αποκρούει, ενώ στο 58’ Καργιάννης και Μπάρο από κοντινή απόσταση δεν θα μπορέσουν να νικήσουν τον Benko, με τον τερματοφύλακα της Κοζάνης να αποκρούει και στα δύο κοντινά σουτ.

Στο 93ο λεπτό της παράτασης ο Τζιλάει θα χάσει μοναδική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος, αφού θα βγει τετ α τετ, αλλά ο Κυριακίδης θα σώσει την Κοζάνης.

Στο 97’ ο Τσώτσος θα μπει στην περιοχή, αλλά το σουτ θα καταλήξει άουτ.

Στο 112’ θα έρθει ακόμα μία μεγάλη φάση για τον Άγιο Νικόλαο Κρήτης, με τον Τζιλάι να πασάρει στον Μαρκάκη, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ και τον Κυριακίδη να αποκρουει εντυπωσιακά.

Στο 118’ ο Καραγιάννης για την Κοζάνης θα εκτελέσει απευθείας το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του, αλλά και πάλι ο Benko θα δείξει τα αντανακλαστικά του, κάνοντας μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου ο Άγιος Νικόλαος Κρήτης θα πάρει μια τεράστια πρόκριση, με σκορ 4-5.

Σίγουρα μετά από αυτή την εξέλιξη υπήρξε απογοήτευση στις τάξεις τις Κοζάνης, αλλά η ομάδα πρέπει να συνεχίσει την προσπάθειας της στο πρωτάθλημα που θα ξεκινήσεις σε λίγες ημέρες.