Του Μάλη Δούβαλη

Στην παράταση λύγισε από τη Λάρισα ο άκρως μαχητικός Διαγόρας. Οι Θεσσαλοί κέρδισαν στο δημοτικό στάδιο της Ρόδου τον «γηραιό» με 2-1 (κ.α. 1-1) και προκρίθηκαν στην 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε αρκετά καλά διαστήματα και έδειξε ότι είναι σε καλό δρόμο, αφού αντιμετώπισε μία από τις πολύ καλές ομάδες της Super League 2, που αναμένεται να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στο προσεχές πρωτάθλημα. Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη «βυσσινή θύελλα», πήγαν το παιχνίδι στην παράταση και εκεί ηττήθηκαν από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκου.

Στο α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν αρχικά να κλείσουν τους διαδρόμους τους και στη συνέχεια να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Ο «γηραιός» είχε καλή παρουσία σ’ ένα παιχνίδι κέντρου, που είχε πάντως καλό ρυθμό. Η Λάρισα κατάφερε να ανοίξει το σκορ σ’ ένα κομβικό σημείο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με το γκολ του Μαυριά στο 40ο λεπτό.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Διαγόρα να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφερε με τον Ραφίνια στο 79’, κι ενώ ο ίδιος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 56ο λεπτό. Αν και η Λάρισα έχασε τις πιο πολλές ευκαιρίες, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στο δημοτικό στάδιο. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η Λάρισα κατάφερε να πάρει τη νίκη με το πέναλτι του Γιάκου.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

12’: Ο Λαμπίρης έκανε τη σέντρα, ο Θεοδωρόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, ωστόσο το γυριστό σουτ του Σινγκ κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Λάρισας
13’:Σου του Μαϊδάνου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση
18’: Μακρινό δυνατό σουτ του Κολομπίνο, η μπάλα άουτ

23’: Νέο δυνατό σουτ του Κολομπίνο, μπλόκαρε ο Μπίντσης
27’: Μακρινό σουτ του Πίσπα, η μπάλα μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι
28’: Ο Νικολιάς σούταρε καλά από τα όρια της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε δύσκολα ο Μπίντσης

36’: Μακρινό σουτ του Νικολιά, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ
40:Ο Όγκμποε έδωσε ωραία τη μπάλα στον Μαυριά, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1 για τη Λάρισα.
48’: Ο Διαγόρας «κυκλοφόρησε» ωραία τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κουιρουκίδη, ο οποίος έκανε το πλασέ που μπλόκαρε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος

52’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα… Ο Νικολιάς έκανε το πλασέ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπίντση
53’: Ο πεσμένος στο έδαφος Κουιρουκίδης έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της Λάρισας
68’: Ο Ρουγκάλας έκανε το λάθος, ο Όγμποε μπήξε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε άουτ

77’: Ο Μπίντσης απομάκρυνε δύσκολα το σουτ του Μπίντση
79’: Ο Κουιρουκίδης έκανε την κεφαλιά-πάσα, οι αμυντικοί της Α.Ε.Λ. δεν απομάκρυναν σωστά και ο νεοεισελθών Ραφίνια με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.
85’: Σουτ του Τσιαντούλα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

97’: Η Λάρισα κέρδισε πέναλτι… Ο Γιάκος σούταρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσιαντούλα, με τον Βάτσιο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γιάκος έκανε το 1-2…
102’: Κόρνερ του Κολομπίνο, άστοχη κεφαλιά του Μπέρτου
112’: Νέο κόρνερ του Κολομπίνο, ο Μπέρτος γύρισε στον Ηλιάδη, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ.

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ (82’ Σάιμπερτ), Σινγκ (56’ Ραφίνια) Γιώργου, Ρουγκάλας, Λαμπίρης (65’ Καβαλιέρι), Μουμίν, Πίσπας (56’ Ντος Σάντος), Ζούνης (65’ Τσιαντούλας), Τάτσης (110’ Παραστατίδης), Κουϊρουκίδης.

Λάρισα (Κώστας Φραντζέσκος): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μπέρτος, Μαϊδάνος (87’ Συμελίδης), Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου Κ. (107’ Θεολόγου), Κολομπίνο, Νικολιάς (74’ Γιάκος), Όγκμποε (74’ Κούστα), Μαυριάς (74’ Πατράλης), Γλυνός (59’ Παπαγεωργίου Α.)

Πηγή: Δημοκρατική