Του Πάνου Κατσαρού

Το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΠΟΑ, αποκλείοντας τον ΑΟ Πυλίου με πολύ καλή εμφάνιση στο Ατσαλένιο, αν και τα… χρειάστηκε ο ΠΟΑ.

Η ομάδα του Ανέστη Αναστασιάδη ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με κορυφαίο τον Ολιβέιρα που έκανε ντεμπούτο να σκοράρει μία φορά και να δίνει μία ασίστ. Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Καϊμακαμούδης με όμορφη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ολιβέιρα. Ο Μιγκέλ Ολιβέιρα έγινε από δημιουργός σκόρερ στο 38ο λεπτό, όταν δέχθηκε την πάσα του Σένκα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μαζί με τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο ΠΟΑ μπήκε το ίδιο καλά και στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας 3 τα τέρματά του. Ο Πατινιώτης ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και «έγραψε» με πέναλτι το 3-0. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο ΑΟ Πυλίου μείωσε σε 3-1 στο 82’ με τον Ηλιόπουλο.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε ένα λεπτό αργότερα για να κάνει το 3-2, ενώ ο ΠΟΑ έμεινε με 10 παίκτες στο 85’ λόγω της αποβολής του Ρουμπάκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο στο 90ο λεπτό με τον Χατζησουλεϊμάν και πίεσαν πολύ στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο ΠΟΑ κράτησε το 3-2 και πήρε μία αγχωτική όπως εξελίχθηκε πρόκριση.

Το athleticradio.gr σας μετέδοσε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στο ματς! Ο ΠΟΑ περνάει στην επόμενη φάση, αρκετά αγχωμένος στα τελευταία λεπτά λόγω των δύο τερμάτων των φιλοξενούμενων

90+’ Βρισκόμαστε στις καθυστερήσεις και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να ισοφαρίσουν

90′ Μειώνει κι άλλο ο ΑΟ Πυλίου! 3-2 με την προβολή του Χατζησουλεϊμάν!

88′ Νέα αλλαγή για τον ΠΟΑ, ο Γιαλυτάκης στη θέση του Καϊμακαμούδη

87′ Εκτελέστηκε πλασαριστά, δεν εκμεταλλεύτηκαν την φάση οι παίκτες της ομάδας από την Κω

87′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους

86′ Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο

85′ Μένει με δέκα παίκτες ο ΠΟΑ, με τον Ρουμπάκη να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα

83′ Ο Ηλιόπουλος απειλεί ξανά, ένα λεπτό μετά το 3-1!

82′ Γκολ για την ΑΟ Πυλίου: Ο Ηλιόπουλος μειώνει με πλασέ μετά από τη σέντρα του Χατζησουλεϊμάν.

74′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μαργαρίτη, ο Γιαγκιόζης απομακρύνει

73′ Ο Χότζα περνάει στο παιχνίδι στη θέση του Χατζηβασίλη, ακόμα μία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

66′ Ωραία κεφαλιά του Δρόσου μέσα από την περιοχή, δεν βρίσκει στόχο όμως και η ΑΟ Πυλίου δεν μειώνει

64′ Πολύ κοντά σε ακόμα ένα γκολ ο Ολιβέιρα, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ

61′ Ωραίο σουτ του Βατράκου μετά το κόρνερ του Μαργαρίτη, άουτ η μπάλα, παραμένει το 3-0

56′ Ο Μαργαρίτης στη θέση του Χατζηδημητρίου για την ομάδα από την Κω

53′ 3-0 για τον ΠΟΑ με τον Πατινιώτη! Ο παίκτης των γηπεδούχων εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ουσιαστικά κλειδώνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

52′ Πέναλτι για τον ΠΟΑ! Ο Χατζησουλεϊμάν κάνει ένα άτσαλο μαρκάρισμα και ο ΠΟΑ βρίσκεται πολύ κοντά στο 3-0

48′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη για φάουλ, πρώτη κάρτα στο ματς

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46′ Βοργιάς στη θέση του Τσιρούδη για τον ΠΟΑ, η πρώτη αλλαγή για την ομάδα του Ατσαλένιου. Στο παιχνίδι έχουν περάσει και οι Βακράκος – Χατζησουλεϊμάν για τους φιλοξενούμενους.

17:47: Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΟΑ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0

45′ Καλή εκτέλεση του Γεωργιάδη, η μπάλα άουτ, πάνω από την εστία του ΠΟΑ

44′ Νέο φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενος, με τον Δρόσο, που είναι αρκετά κινητικός να μαρκάρεται αντινακονικά.

42′ O Ολιβέιρα είναι πολύ καλός σήμερα, έχοντας σημειώσει ένα τέρμα και έχοντας “φτιάξει” το 1-0 του ΠΟΑ

38′ Γκοοοοοολ για τον ΠΟΑ! Ο Ολιβέιρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΟ Πυλίου Κω, πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε άδεια εστία για το 2-0 στο Ατσαλένιο!

33′ Καλό σουτ από τον Δεληζανό εκτός περιοχής, λίγο άουτ η μπάλα

33′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, έξω ο Παπαγεωργίου και στη θέση του ο Χατζηφούντας για την ΑΟ Πυλίου

32′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΟ Πυλίου, λίγο έξω από την περιοχή του ΠΟΑ

30′ Συμπληρώσαμε το πρώτο ημίωρο στο Ατσαλένιο, ο ΠΟΑ προηγείται με 1-0 του ΑΟ Πυλίου.

23′ Οι παίκτες του ΑΟ Πυλίου πιέζουν στα τελευταία λεπτά.

17′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΟ Πυλίου τώρα με σουτ από κοντά του Δρόσου να φεύγει άουτ!

16′ Γκοοοοολ για τον ΠΟΑ! Ο Ολιβέιρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φώτης Καϊμακαμούδης άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακή κεφαλιά!

14′ Δίχως κάποια ιδιαίτερη φάση μέχρι στιγμής το ματς

8′ Συνεχίζεται τώρα το παιχνίδι

7′ Βρίσκεται στο έδαφος ο Σένκα μετά από ένα μαρκάρισμα που δέχθηκε. Το παιχνίδι έχει σταματήσει προσωρινά.

4′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Καϊμακαμούδη να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ μετά από λάθος των αμυντικών της ΑΟ Πυλίου

1′ Σέντρα στο ματς!

Ατσαλένιος: Γιαγκιόζης, Σαμουηλίδης, Ρουμπάκης, Τσιρούδης, Σένκα, Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Ολιβέιρα, Μειρέλες, Πατινιώτης, Αννιτσάκης

ΑΟ Πυλίου Κω: Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζανός, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Πης, Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου, Παπαγεωργίου, Ηλιόπουλος, Δρόσος

Πηγή: Athletic Radio 104,2