Ο Γιούχτας πήρε την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας στο Κρητικό ντέρμπι του Αλμυρού με 1-0!

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι καθώς για πρώτη φορά οι δυο ομάδες συμμετείχαν σε αυτό το θεσμό, με τους Αρχανιώτες να συνεχίζουν στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Άγγελου Κασσωτάκη μπήκε δυνατά στο ματς από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί από το 17ο λεπτό με τον Νίκο Κατσικοκέρη ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Χανιωτάκη γράφοντας το τελικό 1-0.

Ο Γιούχτας είχε αρκετές ευκαιρίες στο ματς και σίγουρα θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα. Ο Αλμυρός απείλησε προς στο 77′ έχοντας μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Πιερτζιακόμι, όμως βρέθηκε σε ετοιμότητα ο Κόλλιας κρατώντας το «μηδέν»!

Οι φάσεις του αγώνα:
2′ Πρώτο κόρνερ στο δεύτερο μόλις λεπτό για τους γηπεδούχους!
6′ Πρώτη καλή φάση για τον Γιούχτα με τον Φραγκουκακη να επιχειρεί ενα συρτό σουτ με το αριστερό το οποίο κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χανιωτάκη
7′ Ο Δωματάς βγαίνει απέναντι από τον Χανιωτάκη όμως επιλέγει να δώσει στον Σφυρογιαννάκη αντι να σουτάρει, με αποτέλεσμα μα περάσει ανεκμεταλλευτη αυτή η φάση για τους γηπεδούχους
12′ Ο Γιούχτας έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας και την καλύτερη φάση του αγώνα αυτή του Συφυρογιαννάκη.
17′ Γκολ ο Γιούχτας με τον Κατσικοκέρη 1-0!!!! Σέντρα του Τζανή από αριστερά κεφαλιά του Κατσικοκέρη η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Χανιωτάκη!
21′ Μετα το γκολ ο Γιούχτας κρατάει την κατοχή υπερ του και κερδίζει στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή του Αλμυρού
22′ Τεράστια ευκαιρία για τον Γιούχτα να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Νυκταρη να εκτελεί φάουλ από αριστερά και τον Λογοθέτη που βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Αλμυρού να μην μπορεί να νικήσει με προβολή τον Χανιωτακη, ο οποίος έσωσε με τα πόδια!
25 Κάρτα στον Νύκταρη για μαρκάρισμα στον Μωραΐτη
31′ Κάρτα στον Πλουσή για μαρκάρισμα στον Πιερτζιακόμι
34′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαλουση άουτ η μπάλα! Αυτή ήταν η πρώτη τελική για τους Γαζανούς στο παιχνίδι!
38′ Κίτρινη σε Κανδηλακη για αγκωνιά στον Πλουσή
41′ Εκτέλεση φαουλ του Φραγκουλάκη κατέληξε στο πάνω μέρος των διχτυών
45′ Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βρισκόμαστε στις Αρχάνες, με το 1-0 να παραμένει υπέρ του Γιούχτα κόντρα στον Αλμυρό
45+1 Ο Κατσικοκέρης πηγε να βαλει το γκολ της χρονιάς, με τον Δωματα να κερδίζει φάουλ στο κέντρο! Εκείνος αποφάσισε να σουτάρει κατευθείαν θέλοντας να κρεμάσει τον Χανιωτακη που όμως με πίσω βήματα και υπερπροσπαθεια κατάφερε να ακουμπήσει με τα ακροδαχτυλα και να στείλει την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά κόρνερ.
45′ Σχόλιο ημιχρόνου: Ανώτερος ο Γιούχτας στο πρώτο μέρος ο οποίος έχει το προβάδισμα με το γκολ του Κατσικοκέρη ενώ είχε και άλλες καλές στιγμές, σε αντίθεση με τον Αλμυρό να έχει απειλήσει μόνο με μία στημένη φάση με τον Γιαλούση

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στις Αρχάνες
48′ Σουτ του Δωματά καμια ανησυχία για τον Χανιωτακη
50′ Κάρτα στον Γιαλούση για διαμαρτυρία
54′ Διπλή αλλαγή για τον Αλμυρό! Μπρέγκνα και Απλαδάς θα μπουν στην θέση των Τουγλή και Κοζάκη
55′ Απευθείας εκτέλεση φαουλ του Γιαλούση στην αγκαλιά του Κόλλια
57′ Πρώτη αλλαγή για Γιούχτα στη θέση του Σφυρογιαννάκη μπήκε ο Μέμμος
60′ Συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού στις Αρχάνες, με το 1-0 υπέρ του Γιούχτα να παραμένει!
61′ Εκτέλεση φαουλ του Φραγκουλάκη πέφτει και διώχνει στην γωνία του ο Χανιωτακης
62′ Κάρτα σε Φραγκουλάκη γιατί έπαιξε χωρίς να σφυρίξει ο διαιτητής
64′ Δεύτερη αλλαγή για τον Γιούχτα, με τον Κοντογιάννη να παίρνει την θέση του Νύκταρη
65′ Ο Μέμος σπάει ωραία στο ύψος του πέναλτι,ο Κατσικοκέρης κάνει την προσποίηση η μπάλα φτάνει στον Δωματά ο οποίος σε δυο προσπάθειες δεν μπορεί να σκοράρει για το 2-0
67′ Τρίτη αλλαγή για Αλμυρό, ο Χαϊντίνι θα μπει στο ματς αντί του Κασσαπάκη
75′ Έχουμε μπει στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με τον Γιούχτα να έχει το προβάδισμα και τον έλεγχο!
76’ Ακόμα μία αλλαγή για τον Αλμυρό με τον Γαρεφαλάκη να παίρνει την θέση του Γιαλούση
77′ Ο Πιερτζιακόμι χάνει μοναδική ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς με τον Κόλλια να κάνει φανταστική απόκρουση πέφτοντας στη δεξιά του γωνία
79′ Αλλαγή για τον Γιούχτα. Ο Ψαρράς θα μπει στην θέση του Κατσικοκέρη
85′ Ο Κοντογιάννης παίζει καθετα στον Δωματά βγάζοντας τον τετ α τετ όμως εκείνος τέλειωσε αδύναμα την φάση και ο Χανιωτακη μπλοκαρε σταθερά

Οι συνθέσεις:

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Άγγελος Κασσωτάκης): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Γελαδάρης, Τζανής, Λογοθέτης, Πλουσής, Δωματάς, Φραγκουλάκης, Κατσικοκέρης (79’ Ψαρράς), Σφυρογιαννάκης (57’ Μέμμος), Νύκταρης (64’ Κοντογιάννης)

ΑΛΜΥΡΟΣ (Δημήτρης Βολονάκης): Χανιωτάκης, Κοζάκης (54’ Απλαδάς), Τουγλής (54’ Μπρέγκνα), Κανδυλάκης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Αγαπάκης, Κασσαπάκης (67’ Χαϊντίνι), Ζέλιος, Πιερτζιακόμι, Μωραΐτης

Πηγή: Prismasport