Αποστολή στην Αλεξάνδρεια

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 85-71, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας στο δεύτερο τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ, του Βατανιακού, ο οποίος -σε συνδυασμό με τη νίκη του με 92-77 στην Κατερίνη, στέφθηκε πρωταθλητής για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Ο Βατανιακός κατάφερε να έχει τον έλεγχο του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς βρέθηκε να προηγείται στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κατέκτησε δίκαια τον τίτλο, όντας καλύτερος και στους δύο τελικούς ωστόσο έφτασε στα πρόθυρα της αυτοκτονίας στο τελευταίο πεντάλεπτο, κόντρα σε έναν Άθλο Αλεξάνδρειας ο οποίος ήταν μεν μαχητικός, αλλά όταν βρέθηκε μπροστά στο σκορ, δεν κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά που θα τον ξαναβάλει στη διεκδίκηση του τίτλου, παρά μόνο στο τέλος, όπου έφτασε τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά, από μία επική ανατροπή.

Ο Βατανιακός προηγήθηκε με 0-4 στο 1’ 46”, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 6’ 48” (9-8) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκατέσσερις πόντους.

Ο φιλοξενούμενος κατάφερε να αποσπαστεί με έξι πόντους (18-24) στο 13’ 33”, και να κλείσει το πρώτο μισό της αναμετρησης με το υπέρ του 29-34.

Στο δέκατο τρίτο δευτερόλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Κατερίνης απέκτησε διαφορά οκτώ πόντων (29-37) με τον γηπεδούχο να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει στους τριάντα εννέα πόντους στο 24’ 24”. Ο παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους μέσα σε δεκαεννέα δευτερόλεπτα έκαναν το 43-48 στο 26’ 00”, ενώ ξαναπροηγήθηκαν με οκτώ (44-52) στο 27’ 05”, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους εννέα (47-56) στο 28’ 54” και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-56.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας προσπέρασε με 61-59 στο 33’ 47”, ωστόσο ο Βατανιακός είχε άμεση απάντηση ανακτώντας άμεσα το προβάδισμα με 61-64 (34’ 16”). Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη προηγήθηκαν ξανά, με 73-65 στο 37’ 36”. 1’ 08” πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους δέκα (76-66), ενώ στα 26.1” στους δεκατέσσερις (83-69) και στους δεκαέξι στα 5,2”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 85-71, με την τελευταία φάση να ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά της γηπεδούχου ομάδας, καθώς κατάφερε να σκοράρει στην εκπνοή, ωστόσο το καλάθι δε μέτρησε ως εκπρόθεσμο, σε μία πολύ δύσκολη φάση.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 14-14, 29-34, 50-56, 85-71.