Προσπάθησε, ήθελε τη νίκη αλλά ήταν φανερά κουρασμένος και εκτός ρυθμού ο ΑΟΚ στο παιχνίδι με τον Θεσπρωτό ο οποίος δίκαια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη παρά το ότι προηγήθηκε στο 76’ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ σε ένα ματς όπου για πρώτη φορά φέτος δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες.

Παρά ταύτα παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας κρατώντας την τύχη στα χέρια του στα επόμενα παιχνίδια που απομένουν.

Παρά την ισοπαλία οι φίλαθλοι χειροκρότησαν στο τέλος την προσπάθεια των παικτών του ΑΟΚ.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε από την αρχή στη θέση του τερματοφύλακα τον Σταθάκη για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, θέλοντας να δώσει ανάσες στον Κυρίτση.

Επίσης τον Γιαλαμούδη στη θέση του Κολλαρά ο οποίος συμπλήρωσε 4 κίτρινες και θα εκτίσει την ποινή του στο ματς της Κυριακής με την Κοζάνη.

Ήταν  οι δυο αλλαγές σε σχέση με τα  προηγούμενα παιχνίδια κόντρα σε Πιερικό και Τρίγλια. Ο σχηματισμός δεν άλλαξε.

Στα πρώτα λεπτά ο ΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα. Δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του. Δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Ο Θεσπρωτός είχε μερικά καλά σουτ προς την εστία του Σταθάκη και γενικά ήταν περισσότερο απειλητικός.

Το φιλμ του αγώνα

8` σουτ Πέντσα απόκρουση του Σταθάκη, καλή φάση για τους φιλοξενούμενους.

14` σουτ του Γκαντσιέρ άουτ.

15` σουτ του Μπίκα, κόντρα σε αμυντικό και άουτ.

17` κόρνερ Ορφανίδη, κεφαλιά άουτ από κοντά του Παντεκίδη.

33` προ του Γώγου ο Σταθάκης αποκρούσει σωτήρια.

35` σουτ του Μπίκα, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Σταθάκης.

50’ Κολλάς στην θέση του Αδαμάκη.

60 ‘ Βακιρτζής στην θέση του Κόκορη

60’ Πούφλης στην θέση του Πέντσα

76’ Από το πείσμα και την επιμονή του Βακιρτζή και την ωραία πάσα του ο Κολλάς με σουτ μέσα από τη περιοχή το 1-0.

79’ Ο Κέρθι στην θέση του Βαλαβανόπουλου.

83’ Ζιώγας στη θέση του Γώγου και Κασβιρόπουλος στη θέση του Ραμίρεζ.

87’ Κωνσταντακόπουλος με εύστοχο πέναλτι το 1-1.

88’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ, Σουτ του Στίκα στην κλειστή γωνία εντυπωσιακή επέμβαση του Κίναλη σε κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ο Μπακογιάννης του συνδέσμου Αθηνών.

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Σταθάκης, Καζαντζίδης, Στίκας, Γιαλαμούδης, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (60′ Βακιρτζής), Θωμαΐδης, Βαλαβανόπουλος (80′ Κέρθι), Ορφανίδης, Αδαμάκης (50′ Κολλάς).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Τ. Γώγος (83′ Ζιώγας), Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντίνου, Κωνσταντακόπουλος, Γκανσιέρ, Μπίκας, Ραμίρεζ (83′ Καζβιρόπουλος), Πέντσας (60′ Πούφλης), Σαραντίδης (75′ Σαραντίδης).