Σπουδαία νίκη στην Ηγουμενίτσα επί του Θεσπρωτού (1-2) πανηγύρισε ο Απόλλων Πόντου σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική του βόρειου ομίλου.

Οι «ροσονέρι» αν και έπαιζαν από το 73′ με δέκα παίχτες, πήραν το πολύτιμο τρίποντο και έφτασαν τους 11 βαθμούς όσους και ο αντίπαλος τους. Ένεση ψυχολογίας για τον Απόλλωνα αυτή η νίκη, δεύτερη διαδοχική μετά το «διπλό» επί της Καβάλας στο «Ανθή Καραγιάννη».

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αμαραντίδη στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου. Το συγκρότημα του Ρότσα κατάφερε να μπει καλά στην επανάληψη και με τον Πατσέκο στο 47′ έφερε το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα ο Δεινόπαπας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Απόλλωνα ο οποίος στο 73′ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Παναγιώτου, μετά από χέρι που έκανε ο παίκτης του Απόλλωνα εντός περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Πατσέκο, όμως ο Πολίτης (είχε πιάσει δύο πέναλτι στο ματς με την Καβάλα!) μάντεψε σωστά και κράτησε το «τρίποντο» για την ομάδα του Πόντου!

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κολιοφούκας, Γ. Γώγος (68′ Σαραντίδης), Κοντοές (80′ Πέντσας), Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ, Τ. Γώγος, Μπίκας, Πατσέκο,

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης (50′ Φράγκος (81′ Αρμενάκης (90+5′ Χατζηαθανασίου), Δεινόπαπας, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.