Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και δεύτερη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε ο Πιερικός που επικράτησε με 2-0 στην Ηγουμενίτσα του Θεσπρωτού, για τη 12η αγωνιστική του Βορείου ομίλου. Οι Κατερινιώτες ήταν ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους και έφτασαν στο “τρίποντο” χάρη σε γκολ του Μακρή στο 21′ και του Γιαλαμίδη στο 37′. Η ομάδα του Πιερικού παρέμεινε στην 4η θέση του πίνακα, ξεφεύγοντας 4 βαθμούς από τον 5ο Ολυμπιακό Βόλου και πλέον δικαιούται να κοιτάζει ακόμα ψηλότερα στη συνέχεια.

Οι Κατερινιώτες είχαν και δοκάρι με τον Γκατσολάρι στο 63′ ενώ δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Πέντσα.

Ο Θεσπρωτός από το 80′ αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σταυρίδη.

Το “φιλμ” του αγώνα (με πληροφορίες από theball.gr)
5′ Τετ α τετ του Ραμίρεζ με τον Καραγκιολίδη, απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Πιερικού.
9′ Ο Ιντζόγλου έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεσπρωτού.
21′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Μακρής έπιασε ένα σουτ από πολύ μακριά με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει τα δίχτυα του Κίναλη για να γίνει το 0-1.
31′ Σουτ του Πατσέκο, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Καραγκιολίδη.
37′ ΓΚΟΛ! 0-2: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσολάρι, ο Γιαλαμίδης με κεφαλιά έκανε το 0-2 για τον Πιερικό.
38′ Κεφαλιά του Πατσέκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
43′ Τετ α τετ του Κωνσταντίνου με τον Καραγκιολίδη, μπλόκαρε ο πορτιέρε της κατερινιώτικης ομάδας.

47′ Σουτ του Ίτσιου έξω από την περιοχή, ο Κίναλης παραχώρησε κόρνερ.
63′ Ο Γκατσολάρι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κίναλη.
70′ Ο Γκατσολάρι γύρισε για τον Μπουολί που ήταν απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο ποδοσφαιριστής του Πιερικού δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα
75′ Ο Κωνσταντακόπουλος εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Καραγκιολίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
80′ Αποβολή του Σταυρίδη με κόκκινη κάρτα.
82′ Εκτέλεση φάουλ του Τοπαλίδη, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Θεσπρωτού.
90’+1′ Ο Πέντσας έκανε τη κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γώγος έκανε το σουτ αλλά οι αμυντικοί του Πιερικού έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπούμπας (Ηπείρου) με βοηθούς τους Διαμάντη (Ηπείρου) και Καραγιάννη (Θράκης).

Εκτός από την κόκκινη κάρτα στον Σταυρίδη, ο Μπούμπας έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Ραμίρεζ (63′).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Σταυρίδης, Γκρανσιέρ, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Γώγος Τ., Γώγος Γ., Πετράκης (60′ Μπίκας), Πατσέκο (72′ Πούφλης), Ραμίρεζ (83′ Κατσής), Σαραντίδης (60′ Πέντσας).
Πιερικός (Μάριος Παναγιώτου): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης (90’+2′ Κουκοδήμος), Χαρτσιάς (90′ Κριεμάντι), Κανταρτζής, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (70′ Μπουζούκης), Ιτσιος (90′ Τακίδης), Γκατσολάρι (70′ Μηλιώτης), Μπουολί.