Παρότι άντεξε για περισσότερη από μία ώρα απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Δίας Δίου υπέκυψε και ηττήθηκε με 2-0, για τη 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Ο Τζέκος στο 66′ άνοιξε το δρόμο της νίκης για τους Καρδιτσιώτες ενώ ο Λώττας στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Παναγιώτη Παρασίδη, παρά τις πολλές απουσίες, στάθηκε πολύ καλά κόντρα στους πρωτοπόρους, έχοντας και αυτή τις δικές τις καλές στιγμές, με σημαντικότερη το σουτ του Κυπαρίσση στο 28′ που απέκρουσε ο Θεολόγης.

Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα της Πιερίας εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία καταγγέλει την επίθεση από “φουσκωτούς” στο ημίχρονο του αγώνα!

1′ Μετά από σέντρα του Κουτρομάνου, η μπάλα κατέληξε στον Μπακρατσά που σούταρε εν κινήσει ψηλά άουτ.
3′ Ο Δημηνάς “κρέμασε” τον Θεολόγη αλλά ο Αρχοντής έδιωξε πάνω στη γραμμή.
5′ Συρτό σουτ του Χασομέρη, η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
15′ Μακρινό σουτ του Μπιτέλη, η μπάλα έφυγε άουτ.
27′ Εκτέλεση φάουλ του Λώττα αλλά ο Μπαλάφας παραχώρησε κόρνερ.
28′ Σε αντεπίθεση για τον Δία ο Κυπαρίσσης βρέθηκε τετ α τετ με τον Θεολόγη αλλά ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης κράτησε το μηδέν.
31′ Σέντρα σουτ του Πολίτη, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.
34′ Μετά από σέντρα του Καραμανώλα, ο Κυπαρίσσης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
36′ Σουτ του Λώττα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Μπαλάφα.

38′ Πλασέ του Μπακρατσά, μπλόκαρε ο Μπαλάφας.
43′ Ο Κοντός τροφοδότησε τον Πολίτη, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Μπαλάφας έδιωξε σε κόρνερ.
45′ Σουτ του Πολίτη από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε άουτ.
46′ Σουτ του Πολίτη, η μπάλα πέρασε άουτ.
48′ Μακρινό σουτ του Λώττα, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Μπαλάφα.
50′ Μετά από σέντρα σουτ του Μπακρατσά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Κοντός πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.
65′ ΓΚΟΛ! 1-0: Μετά απο πάσα του Λώττα στον Μπακρατσά, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Τζέκο ο οποίος πλάσαρε τον Μπαλάφα, κάνοντας το 1-0.
81′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Λώττας με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Μπαλάφα, διαμορφώνοντας το 2-0.
84′ Ο Γκουγκούδης με ατομική ενέργεια βγήκε απέναντι από τον Μπαλάφα αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.
90’+1′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Δερμίση ο Φυτόπουλος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Τσιοφλίκη με βοηθούς τους Μάνο και Πατέτσο (ΕΠΣ Λάρισας).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Θεολόγης, Μπακρατσάς, Μπακαδήμας, Γκουγκούδης, Αρχοντής (73′ Νίκιτς), Κουτρομάνος (24′ λ.τ. Λώττας), Πολίτης, Μπιτέλης, Κοντός (87′ Ξέρρας), Τζέκος (73′ Τσιρογιάννης), Χασομέρης (87′ Ζάγκος).
Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Μπαλάφας, Αδαμόπουλος, Δερμίσης, Φυτόπουλος, Λιόλιος, Γκαράτζας, Μητράκας (87′ Φωκαΐδης), Δημηνάς, Καραμανώλας (63′ Χασάπης), Αποστολίδης (87′ Παμλίδης), Κυπαρίσσης (90’+1′ Καζακλάρης).