Βαριά εκτός έδρας ήττα από την πρωτοπόρο Αναγέννηση Καρδίτσας με 5-0 γνώρισε ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, για την 8η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Πιερίας που παρατάχθηκε χωρίς Τουλκερίδη, Σεχολάρι αλλά και τους γνωστούς Π. Γιαζιτζόγλου και Κοτσιαρίδη, δε μπόρεσε να αντέξει απέναντι στους κιτρινόμαυρους.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα, ο Εθνικός “μοιράζεται” την 4η θέση στο βαθμολογικό πίνακα με ΠΟ Φήκης και Ατρόμητο Παλαμά, με τις ομάδες να έχουν από 13 βαθμούς, όμως η ομάδα της Πιερίας δεν έχει κάνει το ρεπό της.

3′ Γύρισμα του Μπακράτσα στο ύψος του πέναλτι για τον Τζέκο αλλά το σουτ έφυγε του πέρασε άουτ.
8′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Κοντός με πλασέ μετά από πάσα του Χασομέρη σε φάση διαρκείας κι αφού προηγουμένως η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι του Καλαϊτζίδη, έκανε το 1-0.
17′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Πολίτης με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ομαδικό συνδυασμό, έκανε το 2-0
27′ ΓΚΟΛ! 3-0: Ο Κουτρουμάνος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Καλαϊτζίδη, διαμορφώνοντας το 3-0.
34′ Σουτ του Δαλαμήτρας στην κίνηση, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάμης.
45′ Ο Χατζηδίμπας έκοψε σε κόρνερ το σουτ του Πολίτη.
48′ ΓΚΟΛ! 4-0: Ωραία κάθετη πάσα του Χασομέρη στον Γκουγκούδη ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-0.
67′ ΓΚΟΛ! 5-0: Ο Λώττας με τακουνάκι έβγαλε τον Μπακρατσά τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη, με τον παίκτη της Καρδίτσας να κάνει το 5-0 με πλασέ.
76′ Ο Καλαϊτζίδης απέκρουσε το σουτ του Γκουγκούδη.
79′ Κάθετη πάσα του Θεολόγη για τον Πολίτη, ο τελευταίος πλάσαρε άουτ.
88 Σουτ του Κουτρουμάνου, μετά από πάσα του Τσιρογιάννη, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κούρλος (Ευρυτανίας) με βοηθούς τους Μπύρο (Ευρυτανίας) και Στάικο (Λάρισας).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Τσάμης, Μπακρατσάς, Μπακαδήμας, Γκουγκούδης, Αρχοντής (79′ Κοντογεώργος), Κουτρομάνος, Πολίτης (79′ Ζάγκος Π.), Μπιτέλης, Κοντός (61′ Θεολόγης Β.), Τζέκος (61′ Λώττας), Χασομέρης (67′ Τσιρογιάννης).

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Γιάννης Κωνσταντινίδης): Καλαϊτζίδης Α., Μυστρίδης, Καρτσαμπάς Α., Χατζηδίμπας (60′ Παππάς), Καρτσαμπάς Χ. (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Καλαϊτζίδης Ν., Κόλα Φ. (75′ Ξυδούς), Γαρυφαλόπουλος, Δαλαμήτρας, Κόλα Ρ. (46′ Τσενικλής), Μαργαρίτης (56′ Μότσιας).