Πρώτη ήττα για τον ΑΟΚ απέναντι στην Τρίγλια που είχε πολύ πάθος για τη νίκη και τα κατάφερε σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ και φάσεις.

Ο ΑΟΚ στο 2-1 έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει και αμέσως μετά δέχτηκε το τρίτο γκολ. Εκεί κρίθηκαν πολλά. Η ψυχολογία έπεσε και η Τρίγλια ανέβασε πολύ περισσότερο το ηθικό της. Ο ΑΟΚ μείωσε στο 79` σε 3-2 και μετά είχαμε ένα φινάλε αγωνίας.

Δεν άλλαξε όμως τίποτα όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Ο Ανυφαντάκη ξεκίνησε με τον Ιορδάνη Αδαμάκη για πρώτη φορά φέτος στο αρχικό σχήμα. Μαζί με τον Βαλαβανόπουλο και τον Κόκκορη αποτέλεσαν την επιθετική τριάδα σε ένα σχηματισμό 4-3-3. Στα χαφ ο Γαβριηλίδης με τον Θωμαϊδη και σε ελεύθερο ρόλο ο Ορφανίδης.

Στην άμυνα δεν άλλαξε κάτι. Ο Κυρίτσης τερματοφύλακας, δεξιά ο Καζαντζίδης, αριστερά ο Κολλαράς και δυο στόπερ ο Στίκας με τον Παντεκίδη.

Η Τρίγλια ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και αυτό έβαλε δύσκολα από πολύ νωρίς στον ΑΟΚ που όμως ισοφάρισε σχετικά γρήγορα.

Ο Κυρίτσης (μεγάλη εμφάνιση) έκανε δυο-τρεις πολύ καλές αποκρούσεις στο Α` μέρος όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ και σίγουρα ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Ο ΑΟΚ πάντως στο 44` θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τον Γαβριηλίδη γενικά σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κυρίτση.

Στο β` μέρος ο ΑΟΚ έχασε πέναλτι για να ισοφαρίσει και αμέσως δέχτηκε το 3-1.

Μετά το 60` ο Ανυφαντάκης ρίσκαρε παίζοντας με 3 αμυντικούς.

Το φιλμ του αγώνα

2` λάθος γύρισμα του Κολλαρά, ο Ποζατζίδης πλασάρει απόκρουση του Κυρίτση αλλά ο ίδιος παίκτης με νέα προσπάθεια το 1-0.

7` Σουτ του Γαβριηλίδη έξω από την περιοχή λίγο άουτ.

17` κεφαλιά του Ποζατζίδη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από σέντρα του Πανάγου.

23` φάουλ του Ορφανίδη, αυτογκόλ του Ποζατζίδη.

28` σουτ του Τότσκα δύσκολα σε κόρνερ ο Κυρίτσης.

29` κεφαλιά του Σγκούρι διώχνει εκπληκτικά ο Κυρίτσης. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

35` με ωραίο πλασέ του Τότσκα το 2-1 για τους γηπεδούχους.

37` από σέντρα του Πανάγου, γυριστό του Σγκούρι σώζει και πάλι ο Κυρίτσης.

42` εκπληκτική απόκρουση του Κυρίτση από τη μικρή περιοχή σε σουτ του Σγκούρι.

44` σέντρα Καζαντζίδη, κεφαλιά άουτ από τη μικρή περιοχή άουτ του Γαβριηλίδη.

50` ο ΑΟΚ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Κόκκορης αλλά ο τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και έμεινε το 2-1.

54` ο πρώην του ΑΟΚ Παπαστεριανός με καρφωτή κεφαλιά το 3-1 ύστερα από φάουλ του Τότσκα.

70` κόρνερ του Τότσκα, κεφαλιά του Α. Παπαστεριανού στο δοκάρι.

79` φοβερό φάουλ του Ορφανίδη στο γάμα για το 3-2.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Κορώνας (Πειραιά)

Τρίγλια: Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέργκις, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος, Μ. Παπαστεριανός, Σαρβανίδης, Δόρης, Τότσκα, Σγκούρι, Ποζατζίδης.

Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς (60` Τενεκές), Στίκας, Παντεκίδης (74` Γιαλαμούδης), Γαβριηλίδης, Κόκκορης (77` Παπαδόπουλος), Θωμαϊδης (60` Μελισσόπουλος), Βαλαβανόπουλος (46` Κολλάς), Ορφανίδης Π, Αδαμάκης.

Πηγή: Πρωινή