Της Γιολάντας Ζύκα

Την ήττα με 28-23 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από την CSM στο Βουκουρέστι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των «16» του EHF European Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στάθηκε εξαιρετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να είχε φύγει από την Ρουμανία με ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Η έλλειψη αγώνων ωστόσο ήταν εμφανής σε κάποια σημεία με την ΑΕΚ να πληρώνει φυσικά την διακοπή των εγχώριων διοργανώσεων για πάνω από τρεις μήνες. Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 21-20 και θα μπορούσαν σίγουρα να είχαν φύγει με μια μικρότερη διαφορά στο σκορ. Η καλή ΑΕΚ ωστόσο έχει βάσιμες ελπίδες για να αντιστρέψει την κατάσταση και να πανηγυρίσει την πρόκριση την επόμενη Κυριακή στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης».

Το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό με την CSM να προσπαθεί να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ από το ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με δύο γκολ. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Κεδέρη ενώ κατάφερε να ισορροπήσει σταδιακά το ματς διατηρώντας την επαφή της με το σκορ. Ο Δημήτρης Τζηράς με δύο εύστοχα πέναλτι ισοφάρισε σε 3-3 ενώ για πρώτη φορά η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 4-5 με το γκολ του Μόγια. Οι Ρουμάνοι έδειχναν να έχουν μια ελαφρά υπεροχή παίρνοντας ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων (8-5). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ακολουθώντας πιστά το αγωνιστικό της πλάνο και με ψυχραιμία στο παιχνίδι της κατάφερε να «ψαλιδίσει» ξανά την διαφορά μειώνοντας σε 8-7 με δυο γκολ των Κεδέρη και Λέμος. Εκμεταλλευόμενοι κάποια εύκολα λάθη της ΑΕΚ και την επιθετική αστοχία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-7. Μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς γκολ ο Φλορίδο έδωσε τελικά την λύση για την ομάδα του μειώνοντας σε 11-8 και ο Πλάθα σε 12-9. Η ΑΕΚ ακολουθούσε το σκορ, μείωσε σε 14-12 με τον Αραμπατζή με τους Ρουμάνους ωστόσο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Αραμπατζή να μειώνει για την ομάδα του σε 16-13. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν άμεσα με δύο γκολ κάνοντας το 18-13. Ο Νούιτς που είχε μπει στο παιχνίδι πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ. Η «Ένωση» έδειχνε να αντιδράει και με δύο πέναλτι του Τζηρά και τα γκολ του Πλάθα μείωσε ξανά στα δύο τέρματα 19-17 και 20-18 αντίστοιχα. Ο Ισπανός έδειχνε ασταμάτητος και με νέο τέρμα μείωσε σε 21-20 βάζοντας για τα καλά την ομάδα στην διεκδίκηση της νίκης. Δυστυχώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε να μείνει για πολύ κοντά στο σκορ καθώς η CSM με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε με 27-22 και 28-23 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μπεκίρι – Κρασνίκι.

Πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 8-6, 11-7, 13-9, 16-12 (ημ.), 17-13, 19-15, 21-18, 22-20, 25-21, 28-23.