Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 55-60 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 16-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον γηπεδούχο να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (26-25).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να βρίσκεται μπροστά με 40-41 στην ολοκλήρωσή του.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη πόντο με πόντο συνεχίστηκε, με την ομάδα της Κατερίνης να είναι αυτή που στο τέλος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-60.

Διαιτητές: Μελανίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 16-14, 26-25, 40-41, 55-60.