ΟΦΗ – ΣΦΠ Χανίων 3-0
Ο ΟΦΗ δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του ΣΦΠ Χανίων στο ΒΑΚ, νίκησε με 3-0 σετ και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας των ανδρών.
Η ηρακλειώτικη ομάδα υποδέχτηκε σήμερα στο ΒΑΚ τους Χανιώτες, τους οποίους ήδη έχει αντιμετωπίσει αρκετές φορές σε φιλικά, αλλά και στο πλαίσιο της Α2 Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ.  Και αυτή τη φορά ο ΟΦΗ βγήκε νικητής παρότι οι αντίπαλοί του πάλεψαν και στα τρία σετ.
Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη πήρε το πρώτο σετ με 25-20, το δεύτερο με 25-21 και το τρίτο επίσης με 25-21 και κάνει τα πλάνα της για τη συνέχεια του Κυπέλλου.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΑΣ Πήγασος Κοζάνης 3-0

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΣ Ελπίς 0-3
Μετά το καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, η Ελπίδα προκρίθηκε και στον β’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος, αποκλείοντας στον Εύοσμο τον Αίαντα με 3-0.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου είχε αρκετά καλή απόδοση, η ομάδα του Γιώργου Καραβιδόπουλου παρασύρθηκε από τον ρυθμό των γηπεδούχων και είχε σκαμπανεβάσματα. Ηταν πάντως εμφανώς ανώτερη και δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό της.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 14-25)

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Φίνος): Πολιτίδης, Καββαδάς, Ζαΐμης, Καλαγασίδης, Κωνσταντίνου, Σακελλαρίδης, Αυγητίδης (λ) – Ξένος (λ), Κριθαράκης, Σδραυκάκης, Κουντουρέτης, Βαμβατήρας, Ζλατίντσης.
ΑΣ Ελπίς (Καραβιδόπουλος): Χαζτηχριστάκης, Ναζίρης, Σταυρακάκης, Μωρές, Γαληρόπουλος, Μούχλιας, Μιχελάκης (λ) – Καραβιδόπουλος, Επιτροπάκης, Γκουδελόπουλος, Μπολέτος, Βουλγαρίδης.

ΓΣ Απόλλων – ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-2
Την ευκαιρία να προκριθεί στην επόμενη αγωνιστική του κύπελου Ελλάδας, έχασε η Δραπετσώνα, που ηττήθηκε από τον Απόλλωνα με 3-2. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 0-2 στα σετ και 12-14 στο 5ο σετ, δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν, ώστε να προκριθεί και να βάλει τις βάσεις, για να επαναλάβει την περσινή πολύ καλή πορεία, όταν και έφτασε στους 16 του κύπελου Ελλάδας.

ΓΣ Απόλλων (Κουμπλής): Γεωργίου, Χριστοδούλου, Λένας, Τσαλικιάν, Σαμαντάς, Μανιάτης, Χατζηκάλφας, Καρράς, Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης, Σασάτι, Κατσαούνης, Λαμπρινός.
ΔΑΣ Δραπετσώνας (Χατζημιχάλης): Παπαδέας, Κλώνος, Καρανικολάου Κ., Μπουλγάρου, Καρανικολάου Χρ., Παυλίδης, Αντωνιάδης, Μελλές, Μάμαλης, Τζαννετουλάκος.

ΓΕ Αλεξανδρούπολης – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 0-3
Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε η ΑΕ Κομοτηνής επί της ΓΕ Αλεξανδρούπολης, αυτή τη φορά στην Αλεξανδρούπολη και όχι στην Κομοτηνή, όπως συνέβη την προηγούμενη εβδομάδα και για τον θεσμό του κυπέλλου. Τι κύπελλο, τι πρωτάθλημα, ο Ανέστης Γιαννακόπουλος ήταν πάλι αυτός που επικράτησε έναντι του παιδικού του φίλου, Ιπποκράτη Δήμητσα, με την ΑΕ Κομοτηνής να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.
Απ’ το πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο την πρόκριση και είχαν το προβάδισμα απ’ την αρχή. Καλύτερες επιλογές στην επίθεση και αρκετοί πόντοι από κόντρα μπάλες επέτρεψαν στην ΑΕ Κομοτηνής να διατηρήσει ένα προβάδισμα, το οποίο μετέτρεψε σε κατοχύρωση του πρώτου σετ το οποίο κατέκτησε με 20-25.
Οι παίκτες του ιπποκράτη Δήμητσα, έδειξαν να αφυπνίζονται στο δεύτερο και κατάφεραν βελτιώνοντας την υποδοχή  αλλά και τις επιθετικές τους επιλογές, να προηγηθούν με 9-4 και 13-7, όμως η ΑΕ Κομοτηνής μ’ ένα εντυπωσιακό σερί 4-12, μετέτρεψε το σκορ, στο υπέρ της 17-19. Παρά την πίεση των γυπεδούχων οι αθλητές του Ανέστη Γιαννακόπουλου πήραν και το δεύτερο σετ με 24-26.
Στο τρίτο πια οι παίκτες της ΓΕ Αλεξανδρούπολης δεν είχαν τις ψυχικές κυρίως δυνάμεις να κυνηγήσουν την ολική ανατροπή και παραδόθηκαν στους φιλοξενούμενους που κατέκτησαν το σετ με 18-25.

Τα σετ: 20-25, 24-26, 18-25

ΓΕ Αλεξανδρούπολης (Δήμητσας): Αλεξάκης, Φλερτρούρης, Πετρίδης, Κεσκίνης, Μπουφίδης, Γατέλας, Ποιμενίδης, Τιάκας, Λεωνιδόπουλος, Μπελέζης
ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής (Γιαννακόπουλος): Μαρούτσης, Λαχτάρας, Χατζηβλασίου, Δημόπουλος, Χρυσοστόμου, Λιοτατής, Βαργεμιτζιδάκης, Χρηστουηλίας, Τερζόπουλος

ΦΟ Καμποχώρων – ΑΟ Μυτιλήνης 1-3
Ο ΑΟΜ πήγε στην Χίο χωρίς τους βασικούς του παίκτες αφού το κύπελλο περνά σε δεύτερη μοίρα, και έτσι από το παιχνίδι απουσίαζαν οι τραυματίες Ζιάκας Αγγέλου Βλάχος, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι Γλούφτσιος Δουλαβέρης Περτσελής, δίνοντας την δυνατότητα στον Σωκράτη Γιακουμή να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες του πάγκου ως επί το πλείστον να αγωνιστούν.
Η λεσβιακή ομάδα η οποία πριν από λίγο καιρό είχε φιλοξενήσει τον ΦΟΚ στην Μυτιλήνη δίνοντας φιλικό παιχνίδι δεν συνάντησε προβλήματα, αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ το οποίο κατακτήθηκε υπό πίεση 23-25, το δεύτερο ήταν εύκολο 18-25 και το 3ο υπέρ της Χίου 25-21. Ο ΑΟΜ συνήλθε πήρε το τέταρτο εύκολα 16-21 που κλείδωσε την νίκη πρόκριση.

ΑΟ Μυτιλήνης (Γιακουμής): Μπουρούς, Μπουρούς Στ., Κατσακούλης, Κοκκινόπουλος, Τσάτσος, Παπασταύρου, Μόκαλης.

ΓΑΣ Ευκαρπίας – ΑΣ Μακεδονικός 0-3
Χωρίς εκπλήξεις τελείωσε ο αγώνας κυπέλλου μεταξύ των ομάδων του ΓΑΣ Ευκαρπίας και του Μακεδονικού. Ο άνδρες του Γιώργου Οικονομίδη μονοπώλησαν επιθετικά σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του ματς και κέρδισαν εύκολα την ομάδα της Ευκαρπίας με σκορ 0-3 σετ.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 20-25

Ευκαρπία (Σταματίου): Καλιανίδης, Καρανικολάου, Καπετανίδης, Μιχαηλίδης, Παπαστεργιανός, Πόππης, Ματθαίου, Σαλτίδης, Ψύλλας, Μπανιώτης, Ζαφειριάδης, Σαλτίδης Ν.

Μακεδονικός (Οικονομίδης): Κουτσονίκας Ε., Τσακιρίδης, Παυλίδης, Τσιγγελίδης, Αλμαλής, Οταπασίδης, Καρασαρλίδης, Κουτσονίκας Γ., Αρτακιανός, Σαχπατζίδης, Βελιχάι, Ρεμπούτζιας, Όσσας, Βόρκας.

ΑΣ Καμπανιακός – ΟΠΑΘ Περσέας 3-1

ΑΕΝ Πανοράματος – ΑΣ Άρης 1-3

ΑΕΝ Πανοράματος: Νικολαΐδης, Γιαννάκης, Βαύτσιος, Βενέτης, Σβαρνάς Γ., Σπανός, Αραμπαταζής, Μουτουσίδης, Γιαννακός, Βάσσιος, Τοσουνίδης, Γραμματικόπουλος, Μπίλιος, Σβαρνάς Ε..
ΑΣ Άρης: Ρούσσος, Μέλκας, Σκαρλατίδης, Παπαϊακώβου, Κανέλλος, Ωρολογάς, Κοντοκώστας, Ρωμαλιάδης, Χατζηαράπης, Τσαλικιάν, Τόσκας.

ΑΕΠ Ολυμπιάς – ΑΟ Καλαμάτα 80 2-3
Δεν τα κατάφερε η  Ολυμπιάδα, η οποία ηττήθηκε 3-2 σετ από την Καλαμάτα’80 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου βόλεϊ .
Η Ολυμπιάδα βρέθηκε πίσω 2-1 στα σετ, ισοφάρισε 2-2, προηγήθηκε 12-8 στο τάι-μπρέικ, αλλά στο φινάλε πλήρωσε τα λάθη της.
Θριαμβεύτρια και με την πρόκριση η Καλαμάτα ’80 από την Πάτρα. της τοπικής Ολυμπιάδας! Σε ένα συναρπαστικό ματς με έντασή και πολύ ποιοτικό βόλει, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ καθώς χάσαμε το πρώτο σετ με 25-23 μη καταφέρνοντας την ανατροπή.
Κατακτώντας τα δύο επόμενα και χάνοντας το τέταρτο βρεθήκε πίσω στο ται μπρέικ 10-5. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφερε και ισοφάρισε σε 14-14 και να κατακτήσει το σετ και το παιχνίδι με 15-17.

Τα σετ: 26-24, 18-25, 23-25, 25-16, 15-17.

ΑΕΠ Ολυμπιάς (Ακης Δαρείος): Θεοδωράκης, Γεράνιος, Ράπτης, Κοσμάς, Φιλίππου, Ντόντης, Γεωργακόπουλος, Βασιλάκος, Βαλουξής.
ΑΟ Καλαμάτα 80 (Γιώργος Κουλιέρης): Μπουσούνης, Κωτσάκης, Μάνα, Μανιατέας, Λουκάς, Κακαλέτρης, Ντάκουρης, Αποστολόπουλος, Χανδρινός, Μπέσης.

ΓΑΣ Αρχέλαος – ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0