Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 67-74 από τον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος είχε εξαιρετική απόδοση για οκτώ λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο, διατήρησε το προβάδισμα για περισσότερα από είκοσι λεπτά, ωστόσο το στείρο διάστημα που είχε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην συνέχεια, δεν του επέτρεψαν να ξεκινήσει νικηφόρα τη χρονιά.

Ο Όλυμπος προηγήθηκε με 1-7 στο 1’ 45”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά προσπερνώντας με 12-7 στο 4’ 36”, ενώ στο 8’ 15” έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (25-15) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 25-17.

Ο φιλοξενούμενος μείωσε σε 29-26 στο 12’ 47”, η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμα, αλλά δε μπόρεσε να ξεφύγει και η λήξη του πρώτου βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 44-40.

Ο γηπεδούχος έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 8’ 21”, με αποτέλεσμα ο Όλυμπος να προηγηθεί με 44-48, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά με ένα σερί έξι πόντων για το 50-48 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους πενήντα πόντους.

Οι δύο ομάδες βάδισαν πόντο πόντο μέχρι το 34’ 13” (59-60), με τον Όλυμπο να σημειώνει στην συνέχεια δέκα αναπάντητους πόντους, να ξεφεύγει με 59-70 στο 38’ 06” και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 67-74.

Διαιτητές:.Μπουγλός Π., Αβραμίδου.

Δεκάλεπτα: 25-17, 44-40, 50-50, 67-74.