Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε με 3-0 σετ του Αίολου Κατερίνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΜ.

Η Νίκη Αιγινίου, με όπλο το σερβίς, έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη επικράτηση, κόντρα στον Αίολο Κατερίνης, ο οποίος παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ.

Ο Αίολος Κατερίνης πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 2-6, ωστόσο ένα σερί δέκα πόντων από την πλευρά της Νίκης Αιγινίου διαμόρφωσε στο 12-6, ενώ ένα 8-0 στην συνέχεια διαμόρφωσε το 21-9 για να φτάσει η γηπεδούχος στην κατάκτηση του σετ με 25-12 σε 22’.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους δεκαέξι πόντους (8-8), σημείο στο οποίο η ομάδα της βόρειας Πιερίας κέρδισε δώδεκα συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 20-8 και εν συνεχεία με 25-14 σε 22’ έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-15, με φιλοξενούμενο να ξεφεύγει με 16-19, ωστόσο η Νίκη Αιγινίου είχε και πάλι την απάντηση, μετατρέποντας στο 20-20 σε 25-20 και σε 25’ πήρε το σετ έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-12, 25-14, 25-20 σε 69’.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-9, 25-12.
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-14.
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-20.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Γερακούδη): Τόπτση, Καλαβρινού, Αργυριάδου, Σταυρίδου (λ), Ζησοπούλου, Πιπιλίκα, Μανωλοπούλου, Τσολογιάννη, Μερτζανίδου, Χρυσάφη (λ), Βούρα, Κομπατσιάρη.

ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης (Τσιουπλής): Τζιλίνη, Παπαδοπούλου, Τίγκα Ελεν., Σεϊταρίδου, Ζαΐμι, Συβρίδου, Σιδηροπούλου, Τίγκα Ελευθ. (λ).