Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ του Ίκαρου Έδεσσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα ο Πιερικός που προηγήθηκε με 8-0. Στην συνέχεια ισορρόπησε ο αγώνας, κυρίως λόγω αρκετών λαθών στις επιθέσεις από μεριάς γηπεδούχων, με τη διαφορά να μειώνεται μέχρι και στους δύο πόντους (17-15), με τον Πιερικό να τα περιορίζει στην συνέχεια και να κατακτά το σετ με 25-19.

Ανάλογο με του πρώτου ήταν το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-1 και να ξαναπατούν το πόδι στο γκάζι μετά το 13-5 και να κερδίζουν και το δεύτερο σετ με 25-8.

Στο τρίτο σετ ο Ίκαρος Έδεσσας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Πιερικό προηγούμενος με 0-5, ωστόσο η ομάδα του Κώστα Σαρρή αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 7-7. Η φιλοξενούμενη πήρε ξανά το προβάδισμα με 7-10, 10-14, 11-18 και 12-21 και να οδηγήσει τον αγώνα σε τέταρτο σετ.

Τα συνεχιζόμενα λάθη του Πιερικού έδωσαν την ευκαιρία στον Ίκαρο Έδεσσας να προηγηθεί και στο τέταρτο σετ με 3-6 και να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το σημείο που η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με πέντε συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 12-14 σε 17-14 και στην συνέχεια έφτασε στην κατάκτηση τόσο του σετ, όσο και του αγώνα και των τριών πόντων.

Τα σετ: 25-19, 25-8, 15-25, 25-20 σε 97’.