Η ΧΑΝΘ επικράτησε με 89-59 του Μακεδονικού στο Αθλητικό Κέντρο ΧΑΝΘ Μίμης Τσικίνας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Κόντρα στην εικόνα του πρώτου ημιχρόνου που προμήνυε οριακές καταστάσεις για το φινάλε, η ΧΑΝΘ αποσπάστηκε στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο τέταρτο πήρε τη νίκη που τη διατηρεί μόνη πρώτη, με τον Μακεδονικό, που έχει τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, να βρίσκεται στην «ουδέτερη ζώνη» του βαθμολογικού πίνακα και την όγδοη θέση.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ, -Καντερές, Αθανασιάδης Α.

Δεκάλεπτα: 21-18, 39-38, 62-52, 89-59.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 4, Κούντας 9, Αποστολίδης 12 (1), Μαργαριτόπολος 6, Μπρόζος 5 (1), Γεωργίου 4, Τουλούπης 17, Κομνιανίδης Ι. 5 (1), Μαλτέζος 17, Ζιάκας 10 (2) Αλεμδάρ, Κομνιανίδης Α.

ΑΣ Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 15 (3), Καραγιάννης 18 (1), Ζεϊμπέκης 3 (1), Ανδρέου 8, Τζιουβάρας 4, Ρουκουνάκης 2, Αγριόπουλος 2, Καραγιώργος, Γκέκος, Λαμπρόπουλος 3, Κακαλέτρης 2, Βακουφτσής 2.