Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 69-60 του Άργους Ορεστικού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεπέρασε το κακό του ξεκίνημα που τον έφερε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, αντέδρασε καλύπτωντάς την και προσπέρασε πριν βγει το ημίχρονο και στην συνέχεια έχτισε ένα προβάδισμα που αποδείχθηκε ικανό, κάνοντας και διαχείριση στο τέλος, να του χαρίσει την πέμπτη του νίκη που τον έφερε στο τέταρτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα, κάμπτοντας την αντίσταση ενός ποιοτικού, αξιόμαχου και ναεανικού συνόλου που κέρδισε το χειροκρότημα της εξέδρας.

Παρά τις ελλείψεις της, η ομάδα της Κατερίνης έδειξε χαρακτήρα και βάθος, καθώς τόσο ο Καπαγιαννίδης, όσο και ο Νούλας πήραν σημαντικό χρόνο συμμετοχής όσο ακόμα το παιχνίδι έκαιγε (ο πρώτος ξεκίνησε βασικός), με τον Καρατζούλη να συμπληρώνει την τριάδα των εφήβων που αγωνίστηκαν στο αποψινό παιχνίδι.

Κορυφαίος των νικητών ο Αλέξης Ράπτης (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα) που σημείωσε το έβδομό του double double σε οκτώ αγώνες, ενώ τον ακολούθησε Χρήστος Γκογκίδης (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο) ο οποίος ήταν καταλυτικός στο διάστημα της αντεπίθεσης της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο με κομβική συνεισφορά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Από το Άργος Ορεστικό ξεχώρισε ο Γιώργος Σαρρής (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Το Άργος Ορεστικό προηγήθηκε με 2-6 στο 1’ 51” κι εν συνεχεία έτρεξε ένα σερί επτά πόντων για το 5-13 στο 4’ 52”, ενώ έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και στο 7-17 στο 7’ 57”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου σε 11-17.

Έξι αναπάντητοι πόντοι από το γηπεδούχο διαμόρφωσαν το 17-20 στο 14’ 46” με την ομάδα της Κατερίνης να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-22 στο 17’ 21” και να κλείνει το πρώτο μισό της αναμέτρησης προηγούμενη με 32-24.

Τριανταπέντε δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε την απόσταση από το φιλοξενούμενο στους δέκα (34-24), για να τη φτάσει στους δεκαέξι (54-38) στο 28’ 02”, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-44.

Το Άργος Ορεστικό προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε στους επτά (61-54) στο 35’ 37” και στους πέντε (65-50) 1’ 23” πριν το τέλος, με τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να κλείνουν την αναμέτρηση με ένα 4-0 γράφοντας το τελικό 69-60.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Γιαννούλης, Κοντοστάθης.

Δεκάλεπτα: 11-17, 32-24, 57-44, 69-60.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 10, Λιόλιος 4, Καπαγιαννίδης, Καρατζούλης, Νούλας 2, Ράπτης 21, Καρκατσέλης 5 (1), Γκογκίδης 14 (2), Ιγγλέζος 13 (3).

ΑΣ Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16 (1), Σπυρόπουλος, Στάιος 3 (1), Σαρρής 16, Μαλιούρας 8, Φωτιάδης 8 (2), Παράσχος 9 (1).