Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 68-87 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Η ΚουΠα κατάφερε να σοκάρει τον Πιερικό Αρχέλαο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου τον περιόρισε στους τέσσερις πόντους, ξέφυγε με είκοσι έναν πόντους μόλις στο 10’ 12” και πέρασε εμφατικά από την Κατερίνη, βάζοντας τέλος στο σερί του Πιερικού Αρχέλαου και παραμένοντας αήττητη εκτός έδρας στο συγκεκριμένο ζευγάρωμα, καθώς έχει πέντε στα πέντε στο Κλειστό του Σταθμού και παραμένει ο κακός δαίμονας της ομάδας της Κατερίνης με οκτώ νίκες σε εννέα αγώνες.

Όσον αφορά τον Πιερικό Αρχέλαο, κατάφερε να μειώσει στους οκτώ στο 21’ 31”, αλλά η ομάδα του Κιλκίς έβαλε φρένο στην αντεπίθεσή του με ένα σερί δέκα πόντων και δημιουργώντας μία μη αναστρέψιμη κατάσταση.

Κορυφαίος για τον Πιερικό Αρχέλαο ήταν ο Ροδοστόγλου (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), ενώ για την ΚουΠα ο Ακριτίδης (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν τρεις νίκες σε έξι αγώνες, με τον Πιερικό Αρχέλαο να υποχωρεί στην έβδομη θέση και την ΚουΠα να ανεβαίνει σε θέση play off και πιο συγκεκριμένα στην πέμπτη.

Η ΚουΠα προηγήθηκε με 0-5 στο 1’ 04” κι εν συνεχεία έτρεξε ένα σερί δεκαπέντε πόντων για το 2-20 στο 9’ 05”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 4-23.

Ισορροπημένο ήταν τα πρώτα έξι λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δεκαπέντε και είκοσι έναν πόντων. 4’ 05” πριν το τέλος του ημιχρόνου ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 21-41, με τον Πιερικό Αρχέλαο να πετυχαίνει έντεκα αναπάντητους πόντους στον εναπομείναντα χρόνο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 32-41.

Ο γηπεδούχος μείωσε σε 35-43 στο 21’ 31”, αλλά εκεί η φιλοξενούμενη έβγαλε αντίδραση και απάντησε με ένα 0-10 για το 35-53 στο 24’ 38”, με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 42-65.

Με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πέντε (44-69) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο (32’ 01”), με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στους δεκαέξι (61-77) στο 37’ 31” και τους παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 68-87.

Διαιτητές: Μαραμής, Κλεπουσνιώτου, Σκρίνος.

Δεκάλεπτα: 4-23, 32-41, 42-65, 68-87.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 17 (1), Λιόλιος 7 (1), Ράπτης 15, Καρκατσέλης 3 (1), Γκογκίδης 12(1), Ιγγλέζος 8 (2), Τσιόγκας 6.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 11 (3), Παπαδόπουλος 21 (2), Ακριτίδης 24, Μανδαλάκης 14 (3), Μακούλης 2, Καρυπίδης 5, Πιπερτζής 10 (2), Κολεσιώτης, Ασιγκίδης.