Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 55-53 των Αετών Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν δικαιολογημένα τη δυσαρέσκειά τους για το ημίφως που επικρατεί στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, καθώς λειτουργεί το ένα τρίτο των προβολέων στο χώρο και κατά τη διάρκειά του οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο τελικός νικητής να κρίνεται κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα με τους παίκτες των Πανθήρων να είναι αυτοί που πανηγύρισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Κακές επιθετικά ήταν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Πάνθηρες να προηγούνται με 6-2 στο 4’ 29”, τους Αετούς Βέροιας να προσπερνούν με 8-9 στο 8’ 47” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 9-12 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη μπήκαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-20 στο 13’ 49”, με τους γηπεδούχους να ξυπνούν κι αυτοί από τον επιθετικό τους λήθαργο και να μειώνουν σε 17-20 στο 15’ 32”. Οι Αετοί Βέροιας είχαν όμως την απάντηση και ξέφυγαν ξανά, αυτή τη φορά με επτά πόντους (18-25) στο 17’ 15”, αλλά η διαφορά μειώθηκε ξανά στους δύο (25-27) στο 18’ 58” με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους είκοσι εννέα πόντους.

Οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνίστριες του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Αετούς Βέροιας να προηγούνται με 42-45 στην ολοκλήρωσή του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Αετούς Βέροιας να μην καταφέρνουν να σκοράρουν για 4’ 29” και τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να προσπερνούν με 46-45 στο 33’ 14”. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί έξι πόντων πέρασαν ξανά μπροστά με 46-51 στο 35’ 03”, με τους Πάνθηρες να ισοφαρίζουν στους πενήντα έναν πόντους στο 37’ 29” και να προηγούνται με 54-53 στο 38’ 29”. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και 7” πριν το τέλος, σημείο στο οποίο ο Σταυριανίδης με μία εύστοχη βολές διαμόρφωσε το 55-53. 0.5” πριν τη λήξη ο Χατζηχαρίσης δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, με το 55-53 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 9-12, 29-29, 42-45, 55-53.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 2, Αδαμόπουλος 17, Γκαβοτάσιος 11 (1), Ψαρρού 3 (1), Καζαντζανίδης, Λόγυρος, Κεσεσίδης, Σταυριανίδης 22 (4), Κουτσικάς.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης, Χρήστου, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 6 (2), Γκεκόπουλος 14, Πάππου, Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 13 (1), Ιατρού, Ιωσηφίδης 20 (2).