Του Μιχάλη Γκιουλένογλου

Ο Προμηθέας έχασε μία τεράστια ευκαιρία. Αλλά δεν χάθηκε! Οι Πατρινοι ηττήθηκαν στην Πάτρα από τη Χάποελ Χολόν (93-92), αλλά κράτησαν τη διαφορά της νίκης στον 1ο γύρο, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζονται τουλάχιστον το ίδιο αποτέλεσμα με τη Χολόν, την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των 16 του BCL. Με τον Προμηθέα να φιλοξενείται από την ΑΕΚ και τη Χολόν να υποδέχεται τη Μούρθια, η οποία εξασφάλισε την παρουσία της στους 8. Ο Προμηθέας βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 16 πόντων. Με τον Άντονι Κάουαν (30π.) να κάνει απίθανο ματς, έκανε μία μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε 90-90, αλλά μέχρι το φινάλε – και μολονότι οι Ισραηλινοί έκαναν δύο λάθος επαναφορές στα τελευταία 29 δεύτερα, δεν βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά.

Ήταν η ομάδα που ήθελε να καθαρίσει τη νίκη και την πρόκριση. Με κάπως… άτσαλο τρόπο, αλλά μέχρι το 23-18, αυτό έδειχνε.

Ένα σερί 7-0 έφερε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπροστά στο σκορ με 13-9, με τους Πατρινούς να βρίσκουν λύσεις στον αιφνιδιασμό για το +5.

Η Χολόν αντέδρασε. Και με το απίθανο 7/12 τρίποντα (58.3%) κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Το 24-24, 9.12 πριν από το τέλος της 2ης, έγινε 27-40 με επί μέρους 4-16 (4.31 πριν το ημίχρονο) και οι Ισραηλινοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Η κακή άμυνα του Προμηθέα επέτρεψε στη Χολόν να βρίσκει τρόπους για να σκοράρει, με το λέι απ του ΜακΚολ (είχε 12 πόντους στο πρώτο) να ολοκληρώνει τα πρώτα 20 λεπτά στο +13 (47-34).

Η Χολόν χρησιμοποίησε τη φόρα από το πρώτο ημίχρονο, για να μείνει μπροστά στο σκορ. Το μακρινό σουτ αποτέλεσε και σε αυτό το σημείο το ατού τους, αφού στην 3η περίοδο μέτρησαν 5/7 τρίποντα! Ο Προμηθέας, ο οποίος την ίδια στιγμή μετρούσε 8/28 τρίποντα, επιχείρησε να μειώσει, αλλά κάθε φορά που η διαφορά έπεφτε σε μονοψήφιο, η Χολόν έβρισκε τη λύση. Όσο κυλούσε ο χρόνος προς το… μηδέν, ο Προμηθέας επιχειρούσε να αυξήσει την πίεσή του. Αλλά αναζητούσε έναν τρίπο πόλο στο σκοράρισμα, εκτός από τον Ρέινολντς (16) και τον Κάουαν (18). Ο Χέιλ ήταν σε κακό βράδυ.

Αντίθετα, η Χολόν είχε βρει το δικό της… ώρα. Ο Χέρβεϊ, που είχε ταλαιπωρήσει και την ΑΕΚ, διέλυσε και την άμυνα του Προμηθέα. Ενα δικό του τρίποντο, έφερε τη διαφορά στους 10 (73-83) στο όριο των πέντε λεπτών.

Ο Προμηθέας έπαιξε την τελευταία… ζαριά.

Ένα τρίποντο του Κόνιαρη μείωσε σε 87-81, όμως η Χολόν με τον Σμιθ χτύπησε κοντά στο καλάθι (89-81). Η τεχνική ποινή στον Ηλία Παπαθεοδώρου, έδωσε έναν… δωρεάν πόντο στη Χολόν (90-81). Ο Κάουαν με τρίποντο μείωσε σε 90-84, με τον Χέρβεϊ να δέχεται τεχνική ποινή (5ο φάουλ) για φλόπινγκ. Ο Χέιλ μείωσε και άλλο (90-85) και ο Ρέινολντς από τη γωνία έκανε το 90-88. Η Χολόν αστόχησε και ο Κάουαν με 2/2 βολές έκανε το…Χ! Για πρώτη φορά μετά το 24-24. Όμως ο Κρόφορντ θυμήθηκε την απίθανη ευστοχία της ομάδας του στα τρίποντα: 93-90 στα 35 δεύτερα. Ο Κάουαν πήγε πάλι στις βολές, μέτρησε 1/2, αλλά η Χολόν έκανε λάθος στην επαναφορά! Ο Κόφεϊ αστόχησε στο εξ επαφής καλάθι, αλλά κέρδισε βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (92-93), Η Χολόν έκανε και άλλο λάθος, στα 9.3 δεύτερα. Αλλά και ο Προμηθέας με τον Χέιλ έκανε το ίδιο και το ματς πήγε στους Ισραηλινούς.

Περισσότερα σε λίγο…

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε, με τη Χολόν να κάνει δύο λάθη σε ισάριθμες επαναφορές, αλλά ο Προμηθέας πήρε μόνο ένα πόντο.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέβιν Χέρβεϊ είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25:39.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Χάντερ Χέιλ ήταν άστοχος αυτή τη φορά (2/9 σουτ) έκανε και το καθορστικό λάθος.

ΠΗΓΕ… ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: O Άντονι Κάουαν μέτρησε 30 πόντουςμε 5/11 τρίποντα και 8 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο ΜακΚόλ κουβάλησε τη Χολόν στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14/25 τρίποντα της Χολόν, 56%.

Διαιτητές: Κοζλόφσκις, Μαρκές, Προτς.

Δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 59-73, 92-93.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Κόφι 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάουαν 30 (3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χέιλ 9 (2/9 σουτ), Κόνιαρης (2), Ρέινολντς 19 (2/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Μπαζίνας 2, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 9, Τζόουνς, Στίβενς 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

Χάποελ Χολόν (Σερφ): Άρτζι 7 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κρόφορντ 8 (2), Χάρις 4 (1/5 σουτ), ΜακΚόλ 14 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ασίστ), Σμιθ 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αμίρ 3 (1), Χανόκι 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέρβι 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μισγάβ 5, Βάνχουιν 9 (3/3 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 17/23 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 16/22 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 20 φάουλ.

Ομαδικά στατιστικά – Χάποελ Χολόν: 17/30 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 17/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ.

Πηγή: Gazzetta