Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 70-66 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κολινδρού, στον ημιτελικό του Final Four του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν ανελλιπώς μπροστά στο σκορ από το 1’ 26” και μετά, έβρισκε συνεχώς τις απαντήσεις όσες ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, εντούτοις η ομάδα της Κατερίνης ήταν καλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσπέρασε στο σκορ 4’ 18” πριν το τέλος και έφτασε στη νίκη παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Φίλιππο Βέροιας στη μάχη για τον πρωταθλητή της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τσίλης Σ. του Ζαφειράκη Νάουσας με είκοσι δύο πόντους, με τον Κουτρούλα (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθεί με είκοσι και τον Τσακίρη (Ζαφειράκης Νάουσας) με δεκαοκτώ.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 7-2 στο 3’ 01”, με τη διαφορά να φτάνει στους οκτώ (12-4) στο 3’ 41”. Ο Πιερικός Αρχέλαος με ένα σερί οκτώ πόντων ισοφάρισε σε 12-12 στο 5’ 54”, η ομάδα της Νάουσας απάντησε ξεφεύγοντας με 17-12 στο 6’ 44” και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-14.

Η διαφορά έπεσε στη μία κατοχή (21-19) στο 11’ 37”, με τους παίκτες του Βασίλη Τσακίρη να τρέχουν ένα 5-0 για το 29-21 στο 4’ 17”. Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 32-30 στο 18’ 16”, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ζαφειράκη να προηγείται με 39-32.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά σε απόσταση δύο πόντων (39-37) στο 23’ 02”, αλλά η ομάδα της Νάουσας βρήκε ξανά τις λύσεις που τη βοήθησαν να ξεφύγει με οκτώ πόντους (47-39) στο 25’ 31”, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 54-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αργύρη Φώτα μείωσαν αρχικά σε 57-55 στο 34’ 00, εν συνεχεία ισοφάρισαν στους πενήντα εννέα πόντους (34’ 07”) και κατάφεραν να προσπεράσουν με 61-59 στο 35’ 42”. Ο Ζαφειράκης απάντησε ανακτώντας άμεσα το προβάδισμα με 62-61 στο 36’ 06”, το οποίο άλλαξε πλευρά στην αμέσως επόμενη κατοχή (63-62, 36’ 29”). Ο Πιερικός Αρχέλαος αποσπάστηκε με τέσσερις (66-62) στο 37’ 31” και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες με 66-66 1’ 33” πριν το τέλος. Στα τελευταία 52,2” η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε τέσσερις αναπάντητους πόντους κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-32, 54-48, 66-70.