Τις πρωταγωνιστικές του βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πιστοποίησε ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου που κέρδισε εκτός έδρας τον Μαγνησιακό με 2-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Η ομάδα της Πιερίας έφτασε στο “τρίποντο” με τέρματα των Τουλίκα στο 43′ και Σεχολάρι στο 46′. Οι Θεσσαλοί μείωσαν απλώς στο τελικό 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέικου στο 90’+2′.

Το φιλμ του αγώνα

6’ σουτ του προωθημένου Σιάτρα από το ύψος της περιοχής, που μπλόκαρε ο Πατσιογεώργος

8’ μακρινό σουτ του Κόλα πάνω από τα δοκάρια

22’ συρτό φάουλ του Χ. Παπαδόπουλου μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Ράπτης

32’ ο Χ. Παπαδόπουλος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, που μπλόκαρε ο Ράπτης

42’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Τουλίκας συνεργάστηκε ωραία με τον Χ. Παπαδόπουλο και βγήκε στο τετ-α-τετ, κεραυνοβολώντας με το αριστερό τον Ράπτη σε ένα πολύ όμορφο γκολ, που προήλθε από ομαδικό συνδυασμό

47’ ΓΚΟΛ 0-2 από τα αριστερά της περιοχής ο Χ. Παπαδόπουλος έβγαλε στη μικρή περιοχή για τον Σεχολάρι, ο οποίος, αν και πιεζόμενος, έκανε υπέροχο «τσίμπημα» της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, αιφνιδιάζοντας τους πάντες. Δεύτερη ασίστ «χρεώθηκε» στον Χ. Παπαδόπουλο.

53’ το δυνατό συρτό σουτ του Γ. Τουλίκα απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία ο Ράπτης

68’ κοντινή κεφαλιά του Σεχολάρι μετά από κόρνερ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

69’ Ο Χ. Παπαδόπουλος «χόρεψε» σε μικρό χώρο την άμυνα του Μαγνησιακού μέσα στην περιοχή και προσπάθησε να σκοράρει με διαγώνιο συρτό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ έξω από το δεξί δοκάρι

71’ καλή φάση μετά από ώρα για τον Μαγνησιακό, με τον Ελέζι να σουτάρει από θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κόλα έπεσε στα πόδια του και έβαλε την κόντρα, παραχωρώντας κόρνερ

83’ σουτ του Τασιούλη μετά από ατομική προσπάθεια έφυγε λίγο άουτ σε μία καλή στιγμή για τον Μαγνησιακό να μειώσει

ΓΚΟΛ 1-2 91’ ο Τασιούλης έκανε νέα ατομική προσπάθεια και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Β. Τουλίκα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπέικος, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Μαγνησιακού στη Γ’ Εθνική

92’ ο Ζουκάν μετά από ατομική προσπάθεια βγήκε απέναντι με τον Ράπτη και πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο τερματοφύλακας του Μαγνησιακού απέκρουσε σωτήρια

96’ οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ελέζι μετά την πάσα του Τασούλη, ενώ οι παίκτες του Μαγνησιακού στην εξέλιξη της φάσης ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυνόμενου, διαμαρτυρόμενοι έντονα

Μαγνησιακός (Θεοδώρου): Ράπτης, Σιάτρας, Βέρτζος (54’ Μαντώς), Γαλανόπουλος, Χριστίδης (63’ Τόγιας), Αλμασίδης, Λούρος (87’ Αϊντίνι), Ελέζι, Σιώμος (54’ Τασιούλης), Μπέικος, Σταμάτης (87’ Βαρελόπουλος)

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Μόρας): Πατσιογεώργος, Λαμπίρης (63’ Β. Τουλίκας), Γιαννίτσης, Κλιγγόπουλος, Καρτσαμπάς, Κόλα, Κριεμάντι (79’ Τσιομήτας), Χατζής, Παπαδόπουλος Χ. (79’ Ιντζόγλου), Σεχολάρι (84’ Μιχαηλίδης), Τουλίκας Γ. (63’ Ζουκάν)

Πηγή: Μαγνησία News