Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 79-71 του Αρίωνα Ξάνθης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης Θεσσαλονίκης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αρίωνα ωστόσο να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με 21-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά ότι η ομάδα της Κατερίνης ήταν αυτή που εμφανίστηκε πιο παραγωγική από τον αντίπαλό της, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους τριάντα τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πήραν στα χέρια τους το προβάδισμα και τον έλεγχο του σκορ και δημιούργησαν διψήφια διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-46 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, παρά την προσπάθεια του Αρίωνα Ξάνθης να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 79-71.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης – Βασιλόπουλος.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-33, 57-46, 79-71.