Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 77-41 της Ολύμπιας Λάρισας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Ολύμπια Λάρισας να παρουσιάζεται ανταγωνιστική και τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ήταν καταιγιστικές, καθώς σημείωσαν τριάντα τέσσερις πόντους και σε συνδυασμό με τους δέκα που δέχθηκε εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι επτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 47-20.

Η ομάδα της Κατερίνης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της και προηγήθηκε με 71-32 στην ολοκλήρωση της περιόδου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-41.

Διαιτητές: Καντερές – Καραβάς.

Δεκάλεπτα: 13-10, 47-20, 71-32, 77-41.