Στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των 16 στο Basketball Champions League, ο Προμηθέας αντιμετώπισε στην Ισπανία τη Μούρθια, με την ομάδα της Πάτρας να μην μπορεί να βάλει στοπ στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 90-81.

Μούρθια – Προμηθέας: Το ματς

Η Μούρθια ξεκίνησε δυνατά και φάνηκε να αιφνιδιάζει τον Προμηθέα, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (17-7, 5:00). Η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρηθεί σε αυτή την απόσταση, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 26-18.

Με την ίδια εικόνα συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου στα μισά το σκορ ήταν στο 34-26 υπέρ των Ισπανών. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 46-34.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα με το ματς να γέρνει ακόμη περισσότερο υπέρ της Μούρθια. Στο 5:00 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 54-41 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 65-46.

Στην τελευταία περίοδο, στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση αλλά δεν ήταν αρκετό ώστε να γυρίσει το ματς, το οποίο έληξε υπέρ της Μούρθια με 90-81.

Διαιτητές: Ρόσο, Κοζλόβσκις, Ζαπόλσκι

Δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

Μούρθια (Αλόνσο): Κουπέιν 10 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ένις 20 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/4 βολές) , Κούρουτς Α. 2 , Σαντ-Ρος 10 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Σλίβα 11, Ντιανιέ 2 (6 ριμπάουντ), Φαλκ , Γελίνικ 3 (1/5 τρίποντα) , Ράντοβιτς 12, Τοντόροβιτς 20 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ)

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόφι, Κάουαν 20 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέιλ 29 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές) , Ρέινολντς (4 ριμπάουντ) , Στίβενς 8 (5 ριμπάουντ), Μπαζίνας , Χρυσικόπουλος 7 (1) , Ετσενίκε 8, Τζόουνς 6 (1) ,Κόνιαρης 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Μούρθια: 26/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/17 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 22 φάουλ, 15 λάθη ,12 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 17/33 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 20/26 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 20 φάουλ, 17 λάθη , 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Πηγή: Gazzetta