Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 78-43 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Η ΑΓΕ Πιερίας παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στα πρώτα μισά των δύο ημιχρόνων, κόντρα στην σαφώς ανώτερη Ολύμπια Λάρισας η οποία δίκαια πήρε τη νίκη και την πρόκριση και στη δεύτερη αγωνιστική θα υποδεχθεί το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και την ΧΑΝΘ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα της Κατερίνης να παρουσιάζεται ιδιαίτερα ανταγωνιστική και η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους έντεκα πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δέχθηκε μόλις τέσσερις, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 33-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ισορρόπησαν και ξανά το παιχνίδι, με την ομάδα της Λάρισας ωστόσο να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από την αντίπαλό της, όντας μπροστά στο σκορ με 44-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Πάρη Λότφι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ΑΓΕ Πιερίας για περαιτέρω αντίδραση, αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο στο σκορ κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-43.