Ο Αλμυρός επικράτησε με 86-46 του Άργους Ορεστικού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ροζ φύλλο με δύο ρεκόρ για τον ΓΣΑ! Η κυανόλευκη ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με νίκη επί του Άργους Ορεστικού. Το σκορ αυτό συνιστά δύο κορυφαίες επιδόσεις στην ιστορία του συλλόγου στην κατηγορία. Οι 46 πόντοι είναι οι λιγότεροι που έχει δεχθεί ο ΓΣΑ (49 από το Καναλάκι πέρυσι στην 2η αγωνιστική ήταν το προηγούμενο ρεκόρ στην άμυνα), ενώ οι 40 της διαφοράς ισοφάρισαν την πιο ευρεία νίκη (με 53-93 πέρυσι στην Αγριά).

Το Άργος Ορεστικό προηγήθηκε 0-6 με έξι πόντους του Δήμου καθώς ο Αλμυρός έμεινε 3:39 χωρίς να σκοράρει. Ο Παπούλιας πρώτα και ο Μαμούρας μετά σημείωσαν τα καλάθια των γηπεδούχων και ο Πολίτης μείωσε σε 6-8. Σκορ 10-13 στο 7ο λεπτό με τρίποντο του Παράσχου αλλά στην επόμενη φάση απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Μιχάλης Πολίτης παίρνοντας και φάουλ. Με 4 πόντους του Βολιώτη μπόμπερ σε αυτή τη φάση, ο ΓΣΑ προηγήθηκε για πρώτη φορά 14-13 στο 7:30. Και ο Πελεκούδας με ωραία κίνηση το επόμενο καλάθι. H εναρκτήρια περίοδος του αγώνα ολοκληρώθηκε με 19-15, διάστημα στο οποίο ο Πολίτης είχε 11 πόντους.

Mε Λάππα-Κοντοστάθη, ο ΓΣΑ ξέφυγε με οκτώ, 23-15 στο 11:48 και μετά το τάιμ άουτ, ο Βαλαμούτης πέτυχε τρίποντο από τη γωνία για την πρώτη διψήφια διαφορά. Το 10-13 έγινε 26-15 μέσα σε πέντε λεπτά! O Μαμούρας με σουτ έξω από τα 6,75 το 31-16 στο 14’, ο Λάππας έδωσε διαφορά 17 πόντων στους «κυανόλευκους» και ο Κοντοστάθης με νέο τρίποντο το 38-18! Οι παίκτες του ΓΣΑ έβγαλαν μερικές πολύ ωραίες φάσεις, όπως το ανάποδο λέι απ του Πολίτη ή το τζαμπ σουτ του Παπούλια και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε σκορ 46-24, δηλαδή παρά ένα καλάθι διπλό σκορ.

Πάντως, το διπλό σκορ έγινε με το πρώτο καλάθι στην τρίτη περίοδο από τον Παπούλια. Με 6 δικούς του πόντους και 4 του Πολίτη, ο ΓΣΑ ξέφυγε 56-28 στο 24:06. Στο μικρό σερί 0-5 για το Άργος Ορεστικό, ο Αλμυρός πέτυχε 13 αναπάντητους πόντους (69-31 στο 27’). Σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 71-33. Η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε 15 πόντους στην α’ περίοδο και από 9 στις επόμενες δύο. Αντιθέτως ο ΓΣΑ από τους 19 ανέβηκε στους 27 στη β’ και μετά είχε 25 στη γ’.

Με τρίποντο του Κοντοστάθη το +41, με λέι απ του Μυλωνά σε δημιουργία Λάππα το +43 και ο τελευταίος ανέβασε το σκορ σε 78-33 στο 31:46. Για 7 λεπτά αγωνίστηκε ο Νίκος Κανατούλας και για έξι ο Βασίλης Ξηρομερήσιος. Μάλιστα σκόραραν και οι δύο! Ο Νίκος με μπάσιμο και λέι απ με σπάσιμο της μέσης και ο Βασίλης με σουτ από τα έξι μέτρα.

Διαιτητές: Γερακίνης, Πράττος, Πάνος.

Δεκάλεπτα: 19-13, 46-24, 71-33, 86-46.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 10 (2/2δ., 2/6τρ., ριμπ.7-0), Μαμούρας 5 (1/2δ., 1/1τρ., ριμπ.1-1), Μυλωνάς 2 (1/1δ., 0/1τρ., ριμπ.2-0), Παπούλιας 14 (2/2β., 6/7δ.), Ξηρομερήσιος 2 (1/1δ.), Κανατούλας 2 (1/1δ., 0/1τρ.), Αργύρης 5 (1/2δ., 1/2τρ., ριμπ.6-2), Βαλαμούτης 7 (2/2δ., 1/3τρ., ριμπ.2-0), Πολίτης 20 (3/4β., 4/6δ., 3/5τρ., ριμπ.3-1), Πελεκούδας 9 (3/4β., 3/4δ., ριμπ.3-2), Λάππας 10 (2/2β., 4/7δ., 0/1τρ., ριμπ. 3-1).

ΑΣ Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16 (1), Σπυρόπουλος 4, Σαρρής 8 (1), Μαλιούρας 11, Παράσχος 3 (1), Φωτιάδης 3 (1) Γιαμούζης, Στάιος 1, Γιαγκόπουλος.

Πηγή: e-Αλμυρός