Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 75-88 της Κομοτηνής, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γενικού Λυκείου Κομοτηνής, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος έφυγε νικητής από την Κομοτηνή και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση με έξι νίκες σε οκτώ αγώνες, μία λιγότερη από την πρωτοπόρο ΧΑΝΘ. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε επτά αναμετρήσεις για την Κομοτηνή, η οποία βρίσκεται στην έβδομη θέση.

Από την πρώτη στιγμή, Ο Φίλιππος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε σχεδόν στα πρώτα τέσσερα λεπτά να μην δεχθεί καν πόντο, ενώ η πρώτη περίοδος τον βρήκε να προηγείται με 16-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η κυριαρχία του φιλοξενούμενου, μη δίνοντας σε καμία φάση του αγώνα το δικαίωμα ελπίδας στην Κομοτηνή, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 30-53.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Βέροιας υπερασπίστηκε το προβάδισμά της, με τον Ευθύμη Κοθρά να κάνει διαχείριση δυνάμεων, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο γηπεδούχο να μειώσει τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να απειλήσει με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-88.

Διαιτητές: Σελεβός, Σιταρίδης, Δικταπανίδης.

Δεκάλεπτα: 16-28, 30-53, 55-71, 75-88.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 12, Αρχιμανδρίτης 7, Χριστοδούλου, Περρής 35 (5), Ναλμπάντης 4, Αβδάλας, Μπίλιος 3 (1), Δρέλλας 4, Φιλοξενίδης, Κάλτσος 4, Κάφφκε 6 (1), Χριστοφορίδης.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21, Αποστολίδης 14 (3), Ξενιτίδης 11 (1), Κάτζος 15 (1), Καραγιώργος 2, Μπένας 13 (2), Μελαδιανός 9, Δημαλής, Κοτσανος 3, Λάζαρης.