Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας ηττήθηκε με 58-81 από την Πυλαία, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 1ου-2ου Γενικού Λυκείου Πτολεμαΐδας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η Πυλαία κατάφερε να περάσει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία από την Πτολεμαΐδα, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες και σκαρφάλωσε στο δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, αφήνοντας χωρίς νίκη τον Απόλλωνα, ο οποίος βρίσκεται στη δωδέκατη θέση.

Ο Απόλλων προηγήθηκε 3-0 αλλά από εκεί και μετά έβλεπε συνέχεια την πλάτη της Πυλαίας που προηγήθηκε 7-26 στο 8ο και 8-28 στο 9ο για να λήξει το δεκάλεπτο 15-28.

Στο επόμενο ο γηπεδούχος μπήκε δυνατά, κράτησε για ώρα την Πυλαία χωρίς πόντο και κατάφερε να μειώσει 20-28 στο 13ο και ήταν σε απόσταση βολής σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η φιλοξενούμενη άνοιξε και πάλι τη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει 26-42.

Στην επανάληψη η διαφορά ήταν μεταξύ 12 και 16 πόντων αλλά στο τέλος  η κούραση των παικτριών της ομάδας της Πτολεμαΐδας έδωσαν το δικαίωμα στην Πυλαία να κερδίσει με 81-58.

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης, Πάνος.

Δεκάλεπτα: 15-28, 26-42, 43-60, 58-81.

ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 27 (5), Πισιάνη 5, Γκανάτσιου 7, Μεντεσίδου 5 (1), Γεωργοπούλου, Ξενικάκη, Μάντσου 8, Σωματάκη 6.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 14, Λογδανίδου 7, Ιγγλέζου 12 (2), Βαντσιούρη 13 (3), Κωστανάκη 2, Σπανίδου 2, Στυλιανού 1, Καρβουνιάδου 9 (1), Τσουμπερλή 5, Μαδαλιανίδου 4, Διαμαντοπούλου 5, Τσούπα 7 (1).