Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 92-69 των Ικάρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 10η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης, σημειώνοντας τριάντα έναν πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε εύκολα των Ικάρων Γιαννιτσών και κατέλαβε την πρώτη θέση στη β’ φάση. Η ομάδα της Νάουσας, στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Αιγινιακό, ενώ στο άλλο ζευγάρι θα τεθούν αντιμέτωποι Βατανιακός και Αετοί Βέροιας, με τον πρώτο να έχει το πλεονέκτημα έδρας και τις σειρές να κρίνονται στις δύο νίκες. Όσον αφορά τους Ίκαρους Γιαννιτσών, αυτοί κατέλαβαν την έβδομη θέση στην τελική κατάταξη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ζαφειράκη να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-15.

Καταιγιστικός ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος, ο οποίος πέτυχε τριάντα έναν πόντους, με τους Ίκαρους να καταφέρνουν απλά να ισοφαρίσουν την παραγωγικότητα της πρώτης περιόδου τους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 48-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν του παιχνίδι, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται σε 21-19 υπέρ της ομάδας της Νάουσας και στο σκορ σε 69-49.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ζαφειράκη να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-69.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 17-15, 48-30, 69-49, 92-69.