Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 64-74 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας πέρασε για τρίτη συνεχόμενη φορά νικήτρια από τη Νάουσα, καθώς η τελευταία εντός έδρας νίκη του Ζαφειράκη επί της ομάδας της Κατερίνης συνέβη στις 19 Ιανουαρίου του 2019, όταν και επικράτησε με 55-52. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν πέντε νίκες και δύο ήττες, και βρίσκονται στην τρίτη και τέταρτη θέση του ομίλου, έχοντας αμφότερες πλεονέκτημα δύο νικών από τους υπόλοιπους διεκδικητές της εξάδας. Ο Ψαράς είχε είκοσι πέντε πόντους με ένα τρίποντο από την πλευρά του Ζαφειράκη, ενώ για την ΑΓΕΠ ο Λάππας είχε δεκαέξι πόντους με ένα τρίποντο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΓΕΠ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης ανέβασε την ένταση στην άμυνά του, με συνέπεια να γίνει πιο αποτελεσματική, περιόρισε τη φιλοξενούμενη στους εννέα πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαέξι που πέτυχε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα έξι πόντων (34-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης εμφανίστηκε βελτιωμένη, βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση σε σχέση με τον αντίπαλό της, με την ολοκλήρωση της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους σαράντα έξι πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου πέτυχαν είκοσι οκτώ πόντους, με την ομάδα της Νάουσας να μην καταφέρνει να ακολουθήσει και έφυγαν νικητές από την Ημαθία με το τελικό 64-74.

Διαιτητές: Κορδάλης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 18-19, 34-28, 46-46, 64-74.