Ο Αιγινιακός επικράτησε με 59-45 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, ο Αιγινιακός κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, πετυχαίνοντας την τρίτη του σε τέσσερις αγώνες, κόντρα σε έναν ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ο οποίος ισορρόπησε το παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Αιγινιακός, καθώς έλεγξε το ρυθμό και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 32-23.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να σημειώνει έντεκα πόντους, το φιλοξενούμενο έναν λιγότερο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-33.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον Αιγινιακό να διατηρεί το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-45.

Διαιτητές: Χάνος, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-12, 32-23, 43-33, 59-45.