Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 55-96 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας συνέχισε την αήττητη πορεία του περνώντας εύκολα και από το Αιγίνιο και παραμένει πρώτος στον όμιλο και η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον απόσταση δύο νικών από τους διώκτες του. Ο Αιγινιακός που γνώρισε την πέμπτη του ήττα, βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση, την τελευταία που δίνει εισιτήριο για τα play off για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Πρώτος σκόρερ του γηπεδούχου ήταν ο Χατζόπουλος, που σημείωσε δέκα πόντους (2 τρίποντα), ενώ για τον Άθλο, που είχε τρεις παίκτες με είκοσι ή περισσότερους πόντους, ο Τσαρούχας Δ. με είκοσι έναν (5 τρίποντα).

Σε δαιμονιώδη κατάσταση εμφανίστηκε ο Άθλος, ο οποίος όχι μόνο σημείωσε τριάντα τρεις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά περιόρισε και τον Αιγινιακό στους δέκα, με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο με το υπέρ του 10-33.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενο συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στις παρυφές των τριάντα πόντων με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 22-53.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να ξεπερνά και το double score, καθώς ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 35-75 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 55-96.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 10-33, 22-53, 35-75, 55-96.