Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 70-82 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ανατρέποντας την κατάσταση του πρώτου δεκαλέπτου, πέρασε νικηφόρα από την Κατερίνη και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον όμιλο και στη β’ φάση θα αγωνιστεί με τον πέμπτο το Β’ ομίλου με πλεονέκτημα έδρας, αφήνοντας στην τέταρτη την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία θα περιμένει το ερχόμενο Σάββατο για να μάθει αν στο νήμα θα καταφέρει να ανέβει μία ακόμη θέση.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Κατερίνης δε θα τερματίσει τέταρτη στον όμιλο, αλλά τρίτη στην περίπτωση που νικήσει ο ΑΟΚ Βέροιας στο Αιγίνιο και ο Βατανιακός ηττηθεί από την ΑΚΕ Πιερίας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη με τριάντα δύο πόντους, με τον Ζιάνη (Ζαφειράκης) να ακολουθεί με είκοσι τρεις και τον Βουλγαράκη (ΑΓΕΠ) με δεκαεννέα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, καθώς σημειώθηκαν σαράντα πέντε πόντοι, με την ΑΓΕΠ να σκοράρει επτά περισσοτερους από τον Ζαφειράκη και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν αυτός που πήρε στα χέρια του τα ηνία και όχι μόνο κάλυψε την εις βάρος του διαφορά, αλλά έκλεισε και το ημίχρονο όντας μπροστά με βραχεία κεφαλή (40-41).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Νάουσας να εδραιώνει το προβάδισμά της και να το διευρύνει στα όρια του διψήφιου, με το σκορ να διαμορφώνεται στην λήξη της περιόδου σε 53-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Νίκου Τούφα κατάφεραν να διαχειριστούν και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, με τον Ζαφειράκη να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 70-82.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 26-19, 40-41, 53-62, 70-82.