Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 75-63 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να κάμψει την αντίσταση του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και να ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με τέσσερις νίκες και δύο ήττες, αφήνοντας τον αντίπαλό της μία θέση και μία νίκη πιο πίσω.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βουλγαράκης της ΑΓΕΠ ο οποίος πέτυχε τριάντα δύο πόντους με επτά τρίποντα, με τον Παντοφλίδη της Αλεξάνδρεια να ακολουθεί με είκοσι δύο πόντους με δύο τρίποντα.

Αρκετά “ζεστή” μπήκε στον αγώνα η ΑΓΕΠ, με την παραγωγικότητά της να φτάνει στους είκοσι τρεις πόντους και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 23-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να ελέγχει το ρυθμό να και τη διαφορά να πέφτει σε απόσταση μίας κατοχής, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 36-34.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, με τη γηπεδούχο να ανακτά τον έλεγχο να ξεφεύγει στο σκορ και να μπαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα προηγούμενη με 57-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε με επιτυχία να διαχειριστεί και να διατηρήσει το προβάδισμά της, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-63.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 23-15, 36-34, 57-48, 75-63.