Ο Άρης επικράτησε στην παράταση με 68-65 της ΜΕΝΤ, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Άρης έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΜΕΝΤ, πετυχαίνοντας την τέταρτή του νίκη σε οκτώ αγώνες που τον φέρνει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η ΜΕΝΤ έπεσε στο 2-4 και βρίσκεται στην ζώνη των play out και τη δέκατη θέση.

Ο Άρης αν και βρισκόταν πίσω με δεκαπέντε πόντους στο τέλος του δευτέρου δεκάλεπτου με 20-35, στην τρίτη περίοδο κάλυψε τη διαφορά και μείωσε στους τρεις με 42-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 59-59 και όλα κρίθηκαν στην παράταση. Ο γηπεδούχος εκεί κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 68-65.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης, Σιούλας.

Δεκάλεπτα: 16-20, 20-35, 42-45, 59-59, 68-65.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Κωτούλης): Μπαλτζή 7, Γιάνταη 8, Παπαχρήστου 2, Βλάχου 10, Εφραιμίδου 12 (2), Καλογήρου 4, Μάντζιου, Τσιαρσιώτη 2, Κερασοβίτη 23 (5).

ΜΕΝΤ (Σαμαρά): Αθανασιάδου 4, Πεκιαρίδου, Παπαδοπούλου 16 (1), Στεργίου 21 (2), Παπαβασιλείου 13 (2), Καβακίδου 5, Κανελλοπούλου 6 (2), Κλεισιάρη, Βαλσαμοπούλου.