Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-45 από τους Διόσκουρους Κοζάνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης Θεσσαλονίκης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Μετά την ήττα αυτή, ο Πιερικός Αρχέλαος θέλει οπωσδήποτε το ροζ φύλλο αγώνα αύριο (θα το ήθελε και σε περίπτωση νίκης σήμερα), αλλά πλέον δεν κρατά την τύχη του στα δικά του χέρια, καθώς θα χρειάζεται και νίκη της Χαλκιδικής την τελευταία αγωνιστική για να κατακτήσει την πρώτη θέση και να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση, πάντα με την προϋπόθεση ότι θα επικρατήσει και επί του ουραγού του ομίλου, Αιολικού Βόλου.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα, είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος, με όπλο την αμυντική του λειτουργία, καθώς δέχθηκε μόλις έξι πόντους, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με μόλις δύο πόντους στο ημίχρονο (26-24).

Κρατώντας τους αντιπάλους τους για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη πήραν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 38-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι Κοζάνης εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό black out της ομάδα της Κατερίνης προσπερνώντας με 45-40 στα μισά της περιόδου, διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 54-45.

Διαιτητές: 20-13, 26-24, 33-38, 54-45.

Δεκάλεπτα: Αγραφιώτης – Δικταπανίδης.