Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 61-48 από την Γουμένισσα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Γουμένισσα να προηγείται με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γουμένισσα περιόρισε επιθετικά την ομάδα της Κατερίνης, η οποία σημείωσε μόλις εννέα πόντους και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 35-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμά της κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 61-48.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Καψίδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 35-24, 43-38, 61-48.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Γερακάρτσης): Κώστας 20 (4), Δίγκας 2, Καλβάκης, Πούλος 17 (1), Γέγας 4, Αντωνίου 16 (1), Τάσιος, Τάτσης 2, Τζιτζίδης, Σαμαράς.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαγεωργίου, Κουλιανός, Χατζηευστρατιάδης, Αποστολόπουλος, Σιώκας, Μουλάς 4, Μαργαριτίδης 2, Λάπας 3 (1), Λυκίδης 13 (1), Μάνος 12 (1), Κοριτσίδης 4, Παπαδόπουλος 10.