Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 72-51 από τον ΚΑΟ Χαλκιδικής, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης Θεσσαλονίκης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Η ομάδα της Κατερίνης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το δώρο του ΑΓΣ Ιωαννίνων, ο οποιος νωρίτερα επικράτησε των Διόσκουρων Κοζάνης και ανέτρεψε τα χθεσινά δεδομένα, δίνοντας το δικαίωμα στον Πιερικό Αρχέλαο να κρατάει την τύχη στα δικά του χέρια ανεξαρτήτως των άλλων αποτελεσμάτων και γνώρισε την ήττα από τον ΚΑΟ Χαλκιδικής, ο οποίος πανάξια πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟ Χαλκιδικής ήταν ελαφρώς καλύτερος, καθώς βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 20-15.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα της Χαλκιδικής να διατηρεί το προβάδισμά της και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 35-29.

Ανάλογη με του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΚΑΟΧ να διευρύνει το προβάδισμά του σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τον ΚΑΟ Χαλκιδικής να διευρύνει το προβάδισμά του και να φτάνει δίκαια στη νίκη με το τελικό 72-51.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης – Δέλλας.

Δεκάλεπτα: 20-15, 35-29, 53-42, 72-51.