Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 70-77 από τον Αετό Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών παρουσιάστηκε και πάλι ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο ο Αετός Κιλκίς ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 17-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Αποστόλου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 31-40.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον φιλοξενούμενο να διευρύνει το προβάδισμά του σε 40-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Αετό Κιλκίς, ο οποίος έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση με 70-77.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 17-22, 31-40, 40-54, 70-77.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Στοΐτσης, Βαϊραμίδης, Πέτσος 5, Στεργίοπουλος, Κουτρουλός, Παπαμανώλης 9 (1), Παναγιωτίδης 6, Παπαδόπουλος 2, Μόσχου 9, Γκιώσης Ρ. 18 (2), Χατζηλαμπρινός, Γκιώσης Ι. 5.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κακανόπολυος, Κιουσές 17(3), Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 9, Φιλιππίδης 7, Βαϊτσούδης 14, Χειρούλης,  Κόγιας 14, Βακουφτσής 10, Μαργαριτίδης 6 (2), Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης.