Ο Βατανιακός επικράτησε με 106-29 του Εδεσσαϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός, όπως αναμενόταν, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, απέναντι στον ουραγό και χωρίς νίκη Εδεσσαϊκό, παίρνοντας από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και χωρίς να χριεαστεί να φορτσάρουν οι παίκτες του σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο Βατανιακός προηγήθηκε με 12-5 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (16-5) στο 5’ 33”, με τον Εδεσσαϊκό να μένει χωρίς σκορ για 6’ 53” και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 24-8.

Η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (30-10) στο 11’ 17” και ξεπέρασε τους τριάντα (46-45) στο 18’ 41” για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 48-18.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον φιλοξενούμενο να μην καταφέρνει να σκοράρει στα πρώτα 3’ 37” και την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 59-18, με τη διαφορά να σπάει το φράγμα των πενήντα πόντων (71-20) στο 26’ 32” και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 77-22.

Ο Βατανιακός συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορα να ξεπερνά τους εξήντα πόντους (83-22) στο 31’ 51” τους εβδομήντα (93-22) στο 34’ 40” και να διαμορφώνεται στους εβδομήντα επτά (106-29) στη λήξη της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 24-8, 48-18, 77-22, 106-29.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 10, Μαρμαρίδης 3, Λάλλας, Τερζόπουλος 16, Γιαμούζης 7 (1), Πόσιος, Μεσκούρης 21 (1), Καπέτας 6 (1), Αμανατίδης 8, Ακερμανίδης 11, Μπίσμπας 2, Ρούκας 22.

Εδεσσαϊκός BC (Αδάμ): Γάτσος 15 (2), Κεχαγιόγλου, Αλεξίου, Αδάμ, Ξυλουργίδης 3, Πασχαλίδης 9 (1), Κατσάρας 2.