Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 73-63 του Κεραυνού Αγίου Γεωργίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πιερικός Αρχέλαος διατήρησε το αήττητο, μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα τον οποίο αντιμετωπίζει αύριο και σε περίπτωση νίκης εξασφαλίζει την πρωτιά και την συμμετοχή του στην Τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος για τρίτη συνεχόμενη χρονιά!

Ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου κατάφερε να σοκάρει τον Πιερικό Αρχέλαο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ σημειώνοντας τριάντα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και δεχόμενη μόλις έξι πόντους έκλεισε την ψαλίδα διαφοράς, με τον Κεραυνό να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 36-30.

Το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ισορροπημένο, με τον Άγιο Γεώργιο να διατηρεί την υπέρ του διαφορά, ωστόσο στην συνέχεια οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάνννου ανέκτησαν τον έλεγχο και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 50-48 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του και να το διατηρήσει στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας σε μία δίκαιη επικράτηση με το τελικό 73-63.

Διαιτητές: Σελεβός – Καραβάς.

Δεκάλεπτα: 30-18, 36-30, 48-50, 63-73.