Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 24-31 από το Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης σε αγώνα για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα που αν μη τι άλλο, αποζημίωσε και με το παραπάνω τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, με το ρυθμό του, την εναλλαγή των συναισθημάτων και τα πενήντα πέντε τέρματα, ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε από το Κιλκίς, το οποίο ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε απάντηση στις αντιδράσεις της ομάδας της Κατερίνης, ξεφεύγοντας στο σκορ όσες φορές η γηπεδούχος πλησίασε ή ισοφάρισε.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Αρχέλαος Savvidis Team προηγήθηκε με 2-0 στο 2’ 04”, με το Κιλκίς να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 5’ 51” και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στα πέντε τέρματα στο 10’ 40”. Το Κιλκίς στην συνέχεια σημείωσε τέσσερα αναπάντητα τέρματα στα επόμενα τρία λεπτά και προηγήθηκε με 5-9, με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να βγάζουν αντίδραση και να ισοφαρίζουν σε 9-9 στο 19’ 52”. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε ξανά το προβάδισμα (9-11, 25’ 19”) και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 11-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό, με το Κιλκίς να διατήρεί το προβάδισμά του και να καταφέρνει να διευρύνει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα πριν συμπληρωθεί το όγδοο λεπτό (15-19, 37’ 49”). Η ομάδα της Κατερίνης επέστρεψε ξανά για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης, μειώνοντας σε 22-23 στο 49’ 06”, αλλά το Κιλκίς είχε απάντηση και πάλι, καθώς εκτόξευσε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (22-27) στο 53’ 37” και πήρε τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 24-31.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος.

Δίλεπτα: 6-4.
Πέναλτι:
0/0-6/7.

Πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 5-9, 9-9, 9-10, 11-13 (ημ.), 14-17, 17-20, 20-22, 22-24, 23-27, 24-31.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Μάνης, Τριανταφύλλου 4, Ξεφτέρης 1, Δράντζιου, Αναστασίου, Εγγλέζος 5, Ραντζέλοβιτς 6, Θυμιόπουλος 1, Τσαβές, Τερζής, Παπανάκος, Καϊμακάμης 6, Σκούφας Δ., Σκούφας Κ.Α., Καραδήμος 1.

ΓΑΣ Κιλκίς (Λαζαρίδης): Βιολιτζής, Μέγκας 5, Βαφειάδης Α., Βαφειάδης Β., Μαυρόπουλος 1, Δούγιας 15, Τοκατζόγλου Α., Ιλέρης 1, Γιαβασίδης, Σακαλής, Τοκατζόγλου Β. 3, Πιστόλας, Φαχουρίδης Α., Φαχουρίδης Στ. 2, Γρηγοριάδης 4, Κόβλακας.