Ο Βατανιακός επικράτησε με 74-65 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στο οποίο περίσσευσε το πάθος και η δύναμη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Βατανιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον πάντα μαχητικό Ζαφειράκη Νάουσας, ο οποίος είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά στο παρκέ, πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα και το διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, στην ολοκλήρωση του οποίου προηγήθηκε με 15-18.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας διεύρυνε το προβάδισμά του στους οκτώ πόντους (17-25) 8’ 12” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να απαντούν άμεσα μειώνοντας σε 23-25 (6’ 35”). Ο φιλοξενούμενος απάντησε με ένα σερί έξι πόντων παίρνοντας ξανά διαφορά οκτώ πόντων (25-33, 3’ 53”) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-37.

2’ 33” Χρειάστηκε ο Βατανιακός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για να περάσει μπροστά στο σκορ με 38-37. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει κάτοχο πέντε φορές και το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους σαράντα επτά πόντους.

Το προβάδισμα άλλαξε άλλε πέντε φορές πλευρά στα πρώτα δυόμισι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Βατανιακό στην συνέχεια να παίρνει διαφορά πέντε πόντων (57-52) 5’ 49” πριν τη λήξη και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-65.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 47-47, 74-65.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 7 (1), Σιαπάκας 2, Λάλλας 5 (1), Πόσιος 13 (1), Μεσκούρης, Μπαρλαμάς 4, Τζήμας 2, Μαρινόπουλος 6, Ακερμανίδης 4, Μπίσμπας 31 (3), Αμανατίδης.

ΕΓΖ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 6 (2), Καπνάς 6, Μουρατίδης 9 (2), Ζαχαριάδης 8 (2), Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 4, Σκουλαριώτης 11, Σιδηρόπουλος 15, Παυλίδης, Δίντσης 6, Πράπας.