Του Μιχάλη Γκιουλένογλου

Η ΑΕΚ αισθάνθηκε ότι μπορούσε να αποχωρήσει νικήτρια από την έδρα της Μάλαγα. Η αίσθηση (με καλή εμφάνιση και σωστή άμυνα) κράτησε μέχρι το φινάλε της 3ης περιόδου. Εκεί η Μάλαγα επέβαλλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της ΑΕΚ και από τη στιγμή που η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μείωσε σε 59-58, οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι κάνοντας ένα επί μέρους 17-2 για να πάρουν προβάδισμα νίκης. Ο Ακίλ Μίτσελ είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά όταν κουράστηκε, σε συνδυασμό με την αποβολή του Αϊζάια Μάιλς (5 φάουλ με 14 πόντους) η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε. Ο Κέντρικ Πέρι μολονότι έπαιξε με 4 φάουλ για μεγάλο διάστημα είχε 20 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Κράβις που κέρδισε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Αλλιώς ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ και αλλιώς το ολοκλήρωσε. Ο Αίζάια Μάιλς έβρισκε στόχο από μακριά, στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά η ΑΕΚ δεν επιχείρησε να ελέγξει το ρυθμό. Το επέτρεψε στη Μάλαγα. Και οι Ισπανοί άλλο που δεν ήθελαν. Έτρεξαν την ΑΕΚ και βρήκαν εύκολους πόντους (13π.). Και όταν ο ρυθμός δεν ήταν ξέφρενος, η ισπανική ομάδα πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, με τον Ντέιβιντ Κράβις να έχει 9 γρήγορους πόντους. Ένα σερί 5-0 της Μάλαγα, με το σκορ στο 22-17, την έφερε για πρώτη φορά στο +10 (27-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την αντίπαλο της ΑΕΚ στους 29 πόντους και στις 12 ασίστ!

Η ΑΕΚ, όπως συνηθίζει σε πολλά παιχνίδια της, εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική. Πήρε τον έλεγχο στο ρυθμό, περιόρισε τη δημιουργία της Μάλαγα (2 ασίστ σε ολόκληρη τη 2η), η άμυνα των Φλιώνη, Γιάνκοβιτς αλλά και η επιθετική διάθεση του Στρέλνιεκς επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιστρέψει στο σκορ. Οι Μάιλς και Μίτσελ ήταν οι πιο σταθεροί παίκτες στον τομέα των πόντων, με την ΑΕΚ να φτάνει στο… Χ (31-31) με λέι απ του Φλιώνη. Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν να περιορίσουν τον Κέντρικ Πέρι. Ο Αμερικανός γκαρντ, πέρσι στον Παναθηναϊκό, μέτρησε 10 από τους 12 πόντους του (στο πρώτο ημίχρονο) στη 2η περίοδο του αγώνα.

Αλλά η ουσία ήταν η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς και έμεινε κοντά στο σκορ. Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο η διάθεση της ΑΕΚ να τροφοδοτήσει τον Μίτσελ ήταν φανερή και με 6 πόντους του Αμερικανού σέντερ έκανε το σκορ 46-45. Ο Κέντρικ Πέρι έφτασε τα 4 προσωπικά φάουλ, ένας παράγοντας που μπορεί να έχει σημασία στην εξέλιξη του αγώνα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά (50-50) με ένα απίθανο τρίποντου του Φλιώνη στη λήξη του χρόνου της επίθεσης, στο όριο των 27 λεπτών στον αγώνα. Και μάλιστα η Ένωση πέρασε και μπροστά στο σκορ (52-51) για πρώτη φορά μετά το 9-8 της 1ης περιόδου. Και ενώ ο Πέρι σταμάτησε να σκοράρει, όντας στον πάγκο, ανέλαβε δράση να δώσει σκορ στη Μάλαγα ο Γιανκούμπα Σίμα. Σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους (από 50-47 μέχρι το 55-52). Ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά της 3ης η ΑΕΚ «πλήρωσε» κάποια επιπόλαια λάθη, χάνοντας την ευκαιρία να κλείσει το δεκάλεπτο σε καλύτερη μοίρα από το -5 (59-54).

Ένα τρίποντο του Γουίλιαμς επέτρεψε ξανά στην ΑΕΚ να μειώσει σε απόσταση… βολής (59-58), με τον Αμερικανό σούτινγκ γκαρντ να πιστοποιεί ότι είναι σε καλό «φεγγάρι». Η Μάλαγα χάρη σε βολές, ένα δίποντο του Κράβις και ένα τρίποντο του Μπριθουέλα (μετά από κιτρινόμαυρο λάθος) έφερε το σκορ – από το πουθενά – στο +8 (66-58 με σερί 7-0).

Και μία βολή του Τζέντοβιτς και ένα επιθετικό ριμπάουντ με εύστοχο δίποντο έφεραν το σερί στο 10-0 και τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους 11. Με το σκορ στο 69-60 η ΑΕΚ έχασε και τον Μάιλς, ο οποίος έκανε το 5ο προσωπικό του φάουλ (τελείωσε με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ σε 22:59). Δύο φάσεις μετά, η ΑΕΚ είχε χάσει τη δική της επίθεση και η Μάλαγα που άρχισε πάλι να τρέχει, έβγαλε τον αιφνιδιασμό με κερδισμένο φάουλ (Κράβις) για το 74-60.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 59-58, η Μάλαγα έκανε επί μέρους 17-2.

Οι MVP’s: Ο Κέντρικ Πέρι με 22 πόντους, 6 ασίστ και ο Ντέιβιντ Κράβις με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γιακούμπα Σίμα κράτησε τη Μάλαγα όταν η ΑΕΚ έδειχνε ότι μπορεί να γράψει αλλιώς την ιστορία (13π., 6 ριμπ.).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Η συνολική άμυνα της ΑΕΚ στην 4η περίοδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 12 ασίστ και οι 29 πόντοι της Μάλαγα στην 1η περίοδο και οι 25 πόντοι στον αιφνιδιασμό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ΑΕΚ άντεξε για τρία δεκάλεπτα. Στο τέταρτο η Μάλαγα έδειξε γιατί είναι εξαιρετική ομάδα. Μόλις ο Μίτσελ κουράστηκε και ο Μάιλς αποβλήθηκε, η ΑΕΚ έχασε κάθε επιθετική λύση. Και η Μάλαγα το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να τρέξει το ματς. Και το έκανε.

Διαιτητές: Ματσόνι, Κρέγιτς, Γιλμάζ.

Δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.

Μάλαγα (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13 (6/6 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ) , Οσετκόβσκι , Πέρι 22 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Μπαρέιρο 3 (1) , Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Έτζιμ 4 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κράβις 22 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας (6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ) , Μάιλς 14 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουίλιαμς 10 (2/6 τρίποντα), Μίτσελ 18 (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κόνιαρης , Ξανθόπουλος (3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1 , Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά – Μάλαγα: 24/45 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/26 βολές, 38 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 19/37 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/15 βολές, 34 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta