Της Σταυρούλας Μουστακάτου

Ο Προμηθέας μετέτρεψε το -19 της πρώτης περιόδου σε -4 στην τρίτη, όμως ακολούθησε ένα σερί από την Γκραν Κανάρια που της έδωσε και το έναυσμα για τη νίκη (91-72).

Το μομέντουμ στο τρίτο δεκάλεπτο βρισκόταν στην πλευρά του Προμηθέα. Η διαφορά των 19 πόντων από το κακό ξεκίνημα είχε μετατραπεί σε ένα… ανατρέψιμο 42-38. Όμως η Γκραν Κανάρια είχε τη δική της απάντηση και με 13-0 σερί άρχισε να ξεφεύγει από το πεδίο των Πατρινών φτάνοντας στην επικράτηση με 91-72.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Ισπανοί παραμένουν στην πρώτη θέση του Group B με 9-2 έχοντας και το αήττητο της έδρας τους, με τον Προμηθέα να υποχωρεί πλέον στο 6-5!

Μπαλτσερόφσκι και Μουτάφ ανέλαβαν να ανοίξουν το σκορ για την Γκραν Κανάρια και να φτάσουν στο 7-0, προτού ο Σίμπσον ευστοχήσει από μακριά για τους φιλοξενούμενους. Ο Προμηθέας προσπαθούσε να βρει λύσεις που θα τον έφερναν ακόμη πιο κοντά στον αντίπαλό του, όμως τόσο με τον Κόντιτ από κοντά όσο και τα άστοχα σουτ από την περιφέρεια δεν προσέθεταν πόντους στον πίνακα. Ο Μπενίτε το εκμεταλλεύτηκε ανεβάζοντας σε διψήφια απόσταση με γκολ-φάουλ (14-3). Ό,τι δεν έβρισκαν οι Ισπανοί από μακριά, το έπαιρναν μέσα από το τόξο φτάνοντας στο +16 με τον Ίνγκλις. Ο Ντάνγγκουμπιτς σταμάτησε το άγονο διάστημα με 2 βολές (19-5) στο 8′ και για το υπόλοιπο διάστημα οι Πατρινοί είχαν μόλις δύο σουτ εντός πεδιάς για το 29-14.

Κόντιτ-Τόμασον μείωσαν στους 11 (29-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου και ο Προμηθέας έδειχνε σημάδια ανάκαμψης στο κομμάτι της άμυνας με τους γηπεδούχους να έχουν αποφύγει τα λάθη προηγουμένως κάνοντας 2 απανωτά (3 έναντι 6). Οι παίκτες του Χριστόπουλου κράτησαν την Γκραν Κανάρια χωρίς σκορ για 4μιση λεπτά αγώνα όσο ο Κάνααν που γινόταν παράγοντας έκανε το 29-21. Ο Σλότερ στο 15΄ έδωσε απάντηση για να δώσει τέλος στην αστοχία της ομάδας του, με τον Λάκοβιτς να βλέπεις τη διαφορά να διατηρείται σε σταθερά επίπεδα μέχρι και το ημίχρονο.

Ο Κουλμπόκα πήρε τα ηνία του αγώνα και με την επιστροφή πέτυχε πέντε προσωπικούς πόντους για να στείλει τον Προμηθέα στο 42-38 στο 22ο λεπτό, με την τριάδα Ίνγκλις-Μπρουσίνο και Μπαλτσερόφσκι να «φτιάχνουν» 11-0 σερί επαναφέροντας τα δεδομένα του +13 (51-38) για τους γηπεδούχους. Ο Χογκ δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε συνεχόμενες βολές, Κουλμπόκα και Κάουαν προσπάθησαν να… διορθώσουν από μακριά και η περίοδος έκλεισε με κλέψιμο που ολοκλήρωσε ο Ντάνγκουμπιτς για το 67-53.

Με έξι πόντους του Σάλβο, δύο του Μπενίτς και τρεις του Κουλμπόκα από την άλλη πλευρά, η ψαλίδα για τους Ισπανούς άνοιξε και πάλι στους 19 ) 75-56, με τον Ντιόπ να διαμορφώνει το 77-56 6’10” πριν το τέλος τους ματς. Ο έλεγχος του αγώνα είχε περάσει για τα καλά στα χέρια της Γκραν Κανάρια και απέμενε να γίνει γνωστό το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Πέρα από το κακό ξεκίνημα του ματς, στο 13-0 που δέχθηκε από τη στιγμή που έφτασε στο -4 (42-38) στο τρίτο δεκάλεπτο για να ξεφύγει και πάλι το παιχνίδι από την επίβλεψή του.

O MVP: O Ίνγκλις με 18 πόντους (6/8 δίποντα) έκανε ρεκόρ καριέρας, προσθέτοντας 4 ριμπάουντ, 2ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μουράτος και Γκίκας δεν έδωσαν βοήθειες στον Προμηθέα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σάλβο με 9 από τους 13 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο (11/12 βολές).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 12 βολές του Σάλβο, το 70% στο δίποντο της Γκραν Κανάρια, το 39-25 στα ριμπάουντ και οι 24 ασίστ των Ισπανών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Γκραν Κανάρια δημιουργεί ένα μικρό «φρούριο» στην έδρα της και με το 5-0 συνεχίζει να κοιτάζει προς τα playoffs, την ώρα που ο Προμηθέας αναζητά μία μεγαλύτερη σταθερότητα στην απόδοσή του.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας είχε επικρατήσει στην Πάτρα με 93-82 με μεγάλη βραδιά από το τρίποντο και έχοντας μπροστάρη τον Γιανγκ, η Γκραν Κανάρια έχει καλύψει αυτή τη διαφορά και σε κάθε περίπτωση προχωρά ήσυχη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς – Σίλβα – Τσίτσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72.

Γκραν Κανάρια (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Μπαλτσερόφσκι 11 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλότερ 9 (1), Μπάσας, Αλμπισί (7 ασίστ, 3 λάθη), Μπενίτε 13 (2), Μπρουσίνο 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλβό 13 (5 ριμπάουντ), Σούρνα 7 (1), Ντιόπ 12 (5/7 δίποντα, 2/5 βολές), Μουτάφ 3 (1), Στέβις.

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Κόντιτ 8, Μουράτος (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 2, Λάγιος 2, Σόμπσον 8 (2), Χογκ 5, Τόμασον 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τανούλης 7, Κουλμπόκα 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Γκραν Κανάρια: 24/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 25/31 βολές, 39 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 18/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 18/30 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta